Medalii pentru micii karatişti - FOTO

În weekend-ul 15-17 aprilie, a avut loc la Galaţi, ȋn Sala Sporturilor "Dunărea", finala Campionatului Naţional de Karate Fudokan pentru copii.

Judeţul Cluj a fost reprezentat la această competiţie de karateka de cluburile Fortuna şi Voinţa care au avut prestaţii remarcabile.

La categoria Copii II Fete (10-11 ani), Naş Maria-Carina (Fortuna Cluj) a obţinut locul I ȋn proba de kata individual şi locul V ȋn proba de kumite individual, Drăgan Daria (Voinţa Cluj) a obţinut locul IV ȋn proba de kata individual, iar Chirca Elena-Lucia, locul V ȋn proba de kumite individual. Echipa Voinţa formată din Drăgan Daria, Buta Teodora şi Sima Adela a obţinut locul III ȋn proba de kata echipe.

La categoria Copii I Fete (12-13 ani), Lăpuşte Iulia-Maria (Fortuna Cluj) a luat locul V ȋn proba de kata individual.

La categoria Copii I Băieţi(12-13 ani), Schpof Justin (Voinţa Cluj) a obţinut locul IV ȋn proba de kata individual, iar echipa Voinţa Cluj formată din Schpof Justin, Mastan Sergiu şi Boancă Răzvan a luat locul III ȋn proba de kata echipe. Majoritatea sportivilor de la cele două cluburi s-au calificat la Campionatele Europene ce se vor desfăşura ȋn luna octombrie, la Cracovia, ȋn Polonia.