U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a cucerit Cupa României

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a cucerit Cupei României la baschet masculin, luni seara, în Arena Antonio Alexe din Oradea, după ce a învins în finală formația gazdă, CSM CSU Oradea, cu scorul de 82-75 (18-14, 18-19, 16-16, 30-26).

Clujenii și-au trecut în palmares al doilea trofeu al Cupei României, după cel adjudecat în 1995. ''U'' mai are două finale jucate în ultima perioadă, în 2006 și 2013.

Anul trecut, Cupa României a fost câștigată de BC Timișoara.

''U'' a dominat jocul și după primele zece minute conduceau cu 18-14, dar în primul sfert au avut și opt puncte în plus. Orădenii au reușit să întoarcă scorul pentru puțin timp în sfertul al doilea (25-22, 28-26), dar la jumătatea partidei scorul era de 36-33 pentru ''U''. CSM CSU Oradea a mai avut o zvâcnire în sfertul al treilea, când a condus cu 48-44, dar clujenii au revenit din nou la cârma partidei, având 52-49 cu zece minute înainte de final. Gazdele au condus când mai erau cinci minute de joc cu 57-52, dar ''U'', condusă excelent de Filip Adamovic, a avut un final foarte bun și a controlat ultimele minute.

Etichete: baschet u bt cluj