Potaissa Turda a învins categoric campioana națională Minaur Baia Mare, scor 39-29

Potaissa Turda a câştigat fără emoţii disputa cu Minaur Baia Mare, din etapa a 20-a a Ligii Naţionale. În urma acestui rezultat, handbaliştii antrenați de Horaţiu Gal au urcat pe locul 4 în clasament.

Cu doar opt jucători pe foaie, campioana Minaur Baia Mare nu a reuşit să pună probleme în deplasarea de la Turda.

HCM Minaur a pierdut duminică dimineața, pe terenul Potaissei Turda, scor 39-29, într-un meci dominat de la un capăt la celălalt de echipa gazdă.

Începutul de meci a fost echilibrat, scorul fiind egal după primele cinci minute de joc, scor 2-2. Gazdele s-au distanțat pentru prima dată la două goluri în minutul zece, scor 7-5. Până la mijlocul reprizei, avantajul Potaissei s-a dublat, 11-7, diferență păstrată până spre finalul primului act (15-11 min. 25). În ultimele cinci minute de joc, gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj, intrând la pauză cu nouă goluri avantaj, scor 20-11.

La pauză, la cabine jucătorii antrenați de Horațiu Gal au intrat cu avantaj de nouă goluri, scor 20-19.

În repriza secundă, gazdele nu au făcut altceva decât să-și păstreze avantajul de nouă goluri înregistrat la pauză. Avantajul maxim pe care l-au avut gazdele a fost de 14 goluri, înregistrat cu zece minute înainte de finalul partidei, scorul fiind 36-22. La final, Potaissa a câștigat cu 39-29.

S-a terminat 39-29 pentru Potaissa, care a urcat pe locul 4 în Liga Naţională.

Roland Thalmair şi Răzvan Pavel au fost principalii marcatori ai Potaissei, cu 8 goluri.

De la oaspeţi s-au remarcat Andrei Popescu, la primul meci după o pauză de trei luni, şi Daniel Bera cu câte 7 reuşite.

În următorul meci, AHC Potaissa Turda se va deplasa la București pentru a întâlni formația Dinamo, în etapa 21 din Liga Națională de Handbal Masculin. Meciul va avea loc, joi, de la ora 17:30, i va fi transmis pe DigiSport.