Echipa de baschet U-BT a ajuns pe prima poziție în LNBM. U-BT - Phoenix Galați 87-73

Echipa antrenată de Marcel Țenter, U-BT, a depășit pe Phoenix Galați pe teren propriu, într-un meci contând pentru etapa a 20-a a Ligii Naționale, la capătul unui meci foarte strâns.

Circa 3.000 de suporteri au fost prezenți la acest meci care s-a desfăurat în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca.

Jocul a fost unul echilibrat pe întreaga sa durată, în a doua parte a sfertului patru elevii lui Marcel Țenter reușind să se desprindă decisiv pe tabela de marcaj.

Ultimele zece minute au fost decisive pentru stabilirea câștigătoarei din acest meci. Dacă până la sfertul patru cele două echipe nu au reușit să se distanțeze mai mult de trei puncte, în ultimele minute, paradele făcute de Kyndall Dykes și prestația bună a lui Branko Jorovic au reușit să aducă puncte prețioase pentru echipa antrenată de Marcel Țenter, la finalul meciului scorul fiind de 87-73 (14-13, 18-18, 26-24, 29-18).

Antrenorul principal al echipei U-BT, Marcel Țenter, a declarat, după meci, că este fericit pentru prestația unor jucători dar că se așteaptă la meciuri foarte grele în următoarele partide. „Am întâlnit o echipă ambițioasă, asta e clar! Noi am intrat destul de relaxați în joc, însă în cele din urmă am turat motoarele în sfertul al patrulea, când am simțit că am putea avea probleme cu câștigarea acestui joc. Era obligatoriu să învingem și ne-am îndeplinit acest obiectiv. Deocamdată sunt bucuros, așa sunt la sfârșitul fiecărui joc în care toți jucătorii îmi sunt sănătoși, căci în perioade din astea cu multe meciuri sunt pericole de accidentări. Mă bucur că Jorovic a revenit în teren și a demonstrat încă o dată că ne poate ajuta. Nu am făcut un meci extraordinar, ne-am propus să învingem și am făcut acest lucru. Urmează două meciuri grele pentru clasificare, avem biletele pentru 1-6, însă vrem să ne clasăm cât mai bine pentru următoarea perioadă. Cine câștigă acum cât mai multe meciuri, va fi avantajat în perioada următoare”, a declarat Marcel Țenter.

Cu această victorie echipa U-BT a ajuns la egalitate de puncte cu lidera din clasamentul LNBM, BC Mureș, și se luptă pentru poziția 1.

Angajarea la acest meci a fost făcută de cunoscutul tenismen, Ilie Năstase.

În etapa următoare, sportivii noștri se vor deplasa la Craiova, pentru jocul cu SCM U, ce va avea loc miercuri, 10 februarie.

U-BT Cluj-Napoca - Phoenix Galați 87-73 (14-13, 18-18, 26-24, 29-18) - Sala Sporturilor „Horia Demian”

Marcatori:
U-Banca Transilvania: Adamovic 16 (6 rec., 9 p.d., 2 int.), Zigeranovic 13 (5 rec., 1 capac), Kalnichenko 13 (2 rec.), Pasalic 12 (6 rec., 6 p.d.), Dykes 12 (6 rec., 3 p.d., 1 int., 1 capac), Jucan 8 (4 rec., 1 p.d.), Jorovic 8 (2 rec., 2 p.d., 2 int.), Kuti 5 (1 rec., 2 p.d.), Torok (1 int.). A mai jucat: Baciu.

Phoenix: Bojovic 18, Rohde 17, Pesic 9, Petică 9, Borșa 6, Threatt 5, Tresac 5, Lemyk 4.