Juniorii echipei CFR s-au calificat în finala trofeului „Gheorghe Ene”

Sala Sporturilor din Târgoviște găzduiește, marți, finalele trofeului „Gheorghe Ene”, competiție rezervată juniorilor născuți în 2007 (Under 9).

Faza grupelor turneului final al competiţiei s-a disputat în zilele de duminică și luni, în sala din oraşul dâmboviţean, şi a constat în două grupe a câte patru echipe, care s-au duelat în meciuri a câte 40 de minute (două reprize de 20), pe teren redus.

În grupa A, Academia Gheorghe Hagi a ocupat primul loc, cu două victorii şi un egal, obţinând calificarea în finala mare a turneului. Poziţia secundă a revenit celor de la LPS Suceava, care au obţinut două victorii şi vor juca în finala mică.

În grupa B, CFR Cluj s-a calificat în ultimul act al competiţiei după le-a învins pe Prosport Focşani şi Atletic Zalău şi a remizat cu Atletico Arad. Arădenii au ratat finala mică, după ce au pierdut meciul decisiv cu Prosport Focşani, scor 0-2.

Programul zilei de marți va debuta de la ora 10:00, cu finala pentru locurile 3-4, care le va pune faţă în faţă pe LPS Suceava şi Prosport Focşani, pentru ca o oră mai târziu să se dispute meciul pentru titlul de campioană, între Academia Gheorghe Hagi şi CFR Cluj.