Olimpia Cluj a pierdut și la Paris în fața vicecampioanei Europei, PSG, scor 0-9 (0-2)

La o săptămână după victoria cu 6-0 a echipei Paris Saint Germain pe terenul Olimpiei Cluj, echipa antrenată de Farid Benstiti a notat a doua victorie, cu 9-0, în cadrul șaisprezecimilor Champions League.

Jucătoarele echipei gazde au început puternic, Anja Mittag (3') și Erika (7') au fost la un pas de deschiderea scorului chiar din primele minute ale partidei. Nici jucătoarele Olimpiei Cluj nu s-au lăsat, la doar 15 minute de startul partidei, elevele antrenate de Mirel Albon au fost la un pas de a marca, atunci când Lunca a ratat ținta de la mică distanță (15').

Totuși, Delannoy a fost prima care a marcat în poarta apărată de Mirela Ganea, în minutul 21 din penalti, asta după ce Havriștiuc a faultat-o în careu pe experimentat Anja Mittag.

Până la pauză, jucătoarele echipei gazde au mai marcat o singură dată prin Cristiane, în minutul 42.

Obosite după o primă repriză în care au demonstrat că fotbalul din România este totuși la un nivel destul de înalt, clujencele au revenit pe teren cu un moral mai redus, asta resimțindu-se încă din primele minute ale reprizei secunde când Cristiane a marcat din nou, în minutul 49. Nu a trecut mult timp și Dahlkvist a marcat pentru scorul de 4-0, în minutul 53.

După acest moment jucătoarele de la PSG, club cu cel mai mare buget din lume pentru o echipă de fotbal feminin, a mai încercat că marcheze la poarta apărată de veterana echipei clujene, Mirela Ganea, dar aceasta a fost mereu pe fază. Abia în minutul 63, Cristiane a realizat hat-trick-ul acestui meci, deschizând totodată și calea celorlalte coechipiere pentru a marca. Horan a realizat dubla în minutele 65 și 66 după care Corina Olar și-a văzut numele trecut pe tabela de marcatori după o greșeală a sa, în minutul 70.

Jucătoarea de origine franceză, Ouleye Sarr a fost cea care a închis dabela de marcaj, în minutul 84, tabela blocându-se la scorul de 9-0 (15-0 după partidele tur-retur) pentru PSG.

Paris Saint-Germain - Olimpia Cluj 9-0 (2-0) - 16-imile UEFA Women's Champions League

Goluri: Delannoy (penalti 21'), Cristiane (42', 49 ', 63'), Dahlkvist (63'), Horan (64', 66'), Olar (autogol 69'), Sarr (83').

PSG: Berger - Declercq, Delannoy, Erika, Boulleau - Dahlkvist, Seger (c) (Karchouni, 74'), Cruz - Horan (Sarr, 74'), Cristiane (Katoto, 70') - Mittag.

Olimpia Cluj: Ganea - Corduneanu (Tărășilă, 46'), Olar (Popa, 78'), Havriștiuc, Giurgiu - Ciolacu, Bortan (c), Vătafu, Voicu - Bâtea, Lunca (Meluță, 44').

Arbitru principal: Lina Lehtovaara (FIN); arbitrii asistenți: Tonja Paavola (FIN) și Nina Hammarberg (FIN); arbitru de rezervă: Elodie Coppola (FRA).

Cartonașe galbene: Corduneanu (29'), Bortan (49')

Rezultatele partidelor din 16-imile UEFA Women's Champions League:
Wolfsburg - Spartak Subotica 0-0, 4-0 (total 4-0)
Bayern München - FC Twente 1-1, 2-2 (total 3-3, Twente merge mai departe având mai multe goluri marcate în deplasare)
Liverpool - Brescia 0-1, 0-1 (total 0-2)
Glasgow City - Chelsea 0-1, 0-3 (total 0-4)
Olympique Lyonnais - Medyk Konin 6-0, 3-0 (total 9-0)
Paris Saint-Germain - Olimpia Cluj 6-0, 9-0 (total 15-0)
Fortuna Hjørring - ZFK Minsk 2-0, 4-0 (total 6-0)
Rosengård - PK-35 Vantaa 2-0, 7-0 (total 9-0)
KIF Örebro - PAOK 3-0, 5-0 (total 8-0)
FC Barcelona - BIIK-Kazygurt 1-1, 4-1 (total 5-2)
Brøndby - Slavia Praha 1-4, 1-0 (total 2-4)
FC Zürich - LSK Kvinner 0-1, 1-1 (în prelungiri) (total 1-2)