Dezastru! Potaissa Turda și-a bătut joc de meci în fața Stelei

Elevii antrenați de Horațiu Gal au arătat, sâmbătă, că încă sunt în vacanță. Puțini s-ar fi așteptat la un asemenea deznodământ înaintea duelului de la Chiajna, dintre CSA Steaua și Potaissa Turda.

Potaissa Turda a cedat în prima etapă, la debutul în noua ediție de campionat, la Steaua București, cu 20-30 (3-17), după o primă repriză dezastruoasă, în care au reușit doar trei goluri, unul singur fiind din acțiune.

Bucureștenii s-au impus fără drept de apel, 30-20, iar în prima repriză au reușit performanța de a primi doar trei goluri, dintre care două din aruncări de la șapte metri.

Ceea ce trebuia să fie unul din capetele de afiș ale etapei s-a transformat într-un meci fără istoric. Steaua a dominat de la cap la coadă duelul cu Turda, o formație ce a suferit în plan ofensiv, nereușind să găsească drumul către poarta excelentului Matskevich.

Victoria putea fi şi mai clară, dacă Ovidiu Mihăilă n-ar fi făcut schimbări pe final de joc. Gruparea din Ghencea a condus la un moment dat şi cu 17 goluri avans (24-7, min. 42), după ce la pauză tabela arăta un incredibil 18-3.

Gazdele au taxat la maxim jocul slab făcut de adversari, iar la cabine reușeau să intre cu un scor care poate intra în istoria Ligii Naționale: 18-3. La reluare diferența a ajuns să fie și de 17 goluri, 24-7, și până la final elevii lui Horațiu Gal au reușit să limiteze proporțiile scorului, marcând de cinci ori consecutiv, de la scorul de 30-15.

CSA Steaua Alexandrion București - ACS Potaissa Turda 30-20 (18-3)
CSA Steaua: Matskevich, Dragomir, Petrila (portari), Georgescu 8 goluri, Szoke 5, Grasu 4, Florea 4, Irimescu 4, Stetsyura 3, Johansson 1, Ouksir 1, Stanciu, Dimache, Apolzan
Potaissa Turda: Pallag, Varo (portari), Rotaru 5 goluri, Bondar 3, Grigoriev 3, Cântec 2, Adomnicăi 2, Lazăr 2, Suciu 1, Pavel 1, Ștef 1, Nizahura, Savic, Amihăesi
Aruncări de la 7m: 7/7, respectiv 7/5
Eliminări: Grasu (3), Johansson Georgescu (2), Florea, respectiv Rotaru, Bondar, Lazăr