Doar egal în derby-ul dintre CFR Cluj și Steaua. Clujenii au fost la un pas de a scrie istorie

Elevii lui Francisc Dican au fost la un pas să facă istorie pe terenul Stelei, asta dupa ce timp de 40 de minute CFR a condus pe Arena Națională. Ultima victorie a clujenilor pe terenul Stelei a fost realizată pe 7 noiembrie 1948, atunci când CFR Cluj a învins cu 4-1 formația CSCA București.

Steaua a surprins total sâmbătă seara atunci când a anunțat primul 11 pentru partida contra clujenilor. Practic, doar doi titulari din meciul de miercuri, cu Trencin, din preliminariile Champions League, au fost pe teren și contra echipei din Gruia.

Tiago Lopes a reușit să dechidă scorul, în minutul 16, la capătul unui contraatac excelent al oaspeţilor, început după o greşeală a fostului clujean Carp, aflat la debutul pentru Steaua.

La pauză ambele echipe au efectuat câte o schimbare, la CFR Cluj Cristiano Lopez lându-i locul lui Neluț Roșu, iar la Steaua Iancu ieșind pentru a fi schimbat de Grădinaru. Cea mai importantă schimbare a venit în minutul 55, fostul ceferist, Carp, fiind schimbat de debutantul la Steaua, Alecenat.

Două minute mai târziu, noul intrat pe teren din tabăra Stelei, Alcenat, a pasat decisiv iar Tudorie egalează cu o execuţie de vârf adevărat, ducând scorul la 1-1, scor care a rămas neschimbat până la finalul meciului.

Ambele echipe au mai incercat să marcheze, Toșca, Mihalcea și Vitor Bruno având ocazii la poartă.

Portarul echipei clujene, Mihai Mîncă, a spus, după meci, că și-ar fi dorit victoria dar căldura de afară a făcut ca jucătorii să nu poată juca la capacitate maximă. „Ne doream foarte mult victoria. Am zis să rupem neputința de zece ani de zile. E bun și un egal până la urmă. Eram optimiști în vestiar înainte de meci. Căldura și-a spus cuvântul, nu puteam să alergăm, pur și simplu. Ne-a încurajat când am văzut că nu are Steaua câțiva jucători de bază. Am intrat mai deciși în teren”, a spus Mihai Mincă pentru Dolce Sport.

Portughezul Camora regretă că CFR Cluj n-a profitat că Steaua a folosit multe rezerve în meciul terminat la egalitate, scor 1-1. „Suntem puțin supărați că puteam să câștigăm, dar un punct cu Steaua e bun pentru noi. Azi a fost o șansă mare să câștigăm contra Stelei. Dar e bine cum a ieșit. Pentru mine nu a fost o surpriză că Steaua a menajat jucători, pentru că și noi la CFR am făcut așa când am jucat în Liga Campionilor. Dar Steaua are un lot de calitate”, a declarat Camora la Dolce Sport.

Pentru CFR Cluj urmează meciul împotriva echipei FC Voluntari, care va avea loc vineri, de la ora 18:30, pe teren propriu.

Golurile au fost marcate de Tudorie '57 pentru gazde şi Tiago Lopes '16 pentru CFR Cluj.

Steaua: Niţă - Râpă, Carp (Alcenat '55), Toşca, Guilherme - Neagu, Tahar - Iancu (Grădinaru '46), Enceanu (Mihalcea '79), Hamroun - Tudorie. Director sportiv: Mirel Rădoi.

CFR Cluj: Mincă - D. Filipe, Tînc, Larie, Camora - Tiago Lopes, Mureşan (Nascimento '86), Petrucci, Păun (Goncalvez '61) - Guima, Roşu (C. Lopez '46). Antrenor: Francisc Dican.

Cartonaşe galbene: Guilherme '25, Toşca '39 / Camora '69, Mincă '73, Nascimento '89

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Vladimir Urzică, Aurel Oniţă (asistenţi) - Dragoş Istrate (rezervă)

Observatori: Marian Dorobanţu, Adrian Ionescu.