”U” Cluj a pierdut în faţa Stelei în finala Cupei României cu 3-0

Steaua a cucerit Cupa României la fotbal, duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, 3-0 (1-0) în finala cu Universitatea Cluj, și a reușit o triplă istorică în acest sezon, după ce a câștigat titlul de campioană și Cupa Ligii.

Steaua s-a impus prin golurile marcate de Adrian Popa (9, 53), desemnat la final omul meciului, și de Raul Rusescu (48), în fața Universității Cluj, o echipă proaspăt retrogradată din prima ligă a României.

Echipa din Cluj are în palmares o singură Cupă a României, adjudecată în 1965, dar mai jucase alte trei finale, în 1934, 1942 și 1949, când a pierdut cu 1-2 în fața echipei CSCA București (actuala Steaua).

Finala a început cu o ... întrerupere, arbitrul Alexandru Tudor oprind jocul în chiar primul minut de joc (pentru circa trei minute), din cauza torțelor aruncate de fanii ardeleni la poarta lui Niță.

Fanii echipei Universitatea Cluj, aproximativ 6.000, au afişat un banner pe care scria: „Nu suntem aici pentru trofeu/Suntem lângă U mereu”.

Echipa din București a controlat jocul în prima repriză, dar nu a forțat, nu a avut ocazii clare de gol. Rusescu (16) și Stanciu (41) au tras șuturi la poarta lui Veselovsky, fără sorți de izbândă. ''U'' a fost aproape de gol în minutul 31, când Varela a respins in extremis din fața porții, după un corner al clujenilor.

În repriza secundă, Steaua a încheiat conturile în primele zece minute, după ce Rusescu a trimis în plasă centrarea lui Popa (48), iar apoi „șeptarul” stelist a înscris cu un șut din afara careului (53).

Universitatea a căutat un gol de onoare, dar Neag a reluat pe lângă poartă (61), după o centrare a lui Nuno Viveiros.

Până la final, Steaua a ratat prin Chipciu (81) și Stanciu (90+2), iar Mengolo a irosit ultima ocazie a meciului (90+2).

La meci au asistat 37.764 de spectatori.

Pentru antrenorul Costel Gâlcă a fost ultimul său meci la Steaua, la capătul unui (singur) sezon în care a reușit să câștige trei trofee.

Palmaresul intern al Stelei cuprinde acum 26 de titluri de campioană a României, 22 de Cupe ale României, 6 Supercupe ale României și o Cupă a Ligii (2014-2015).

Premierea steliștilor a fost efectuată de secretarul general al Federației Române de Fotbal, Gheorghe Chivorchian, și de președintele FRF, Răzvan Burleanu.

Au evoluat echipele:
Universitatea: 33. Robert Veselovsky - 13. Raul Ciupe (căpitan), 4. Dino Skvorc, 24. Cristian Munteanu, 18. Ionuț Neag, 17. Petar Jovanovic (31. Narcisse Bambara, 56) - 11. Pablo Ceppelini (16. Nuno Viveiros, 46), 30. Andrei Lungu, 27. Lorant Kovacs (10. Vasilică Cristocea, 67) - 28. Justin Mengolo, 7. Vlad Morar. Antrenor: Adrian Falub.

Rezerve neutilizate: 21. Emilian Dolha - 9. Valentin Lemnaru, 20. Andreas Calcan, 5. Daniel Martins.

Steaua: 1. Florin Niță - 6. Paul Papp (2. Cornel Râpă, 69), 5. Srgian Luchin, 33. Fernando Varela (30. Gabriel Tamaș, 77), 16. Guilherme - 21. Nicandro Breeveld, 26. Ionuț Neagu (9. Gabriel Iancu, 65) - 77. Adrian Popa, 12. Nicolae Stanciu, 7. Alexandru Chipciu (căpitan) - 25. Raul Rusescu. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru - 13. Alin Toșca, 14. Iasmin Latovlevici, 29. George Țucudean.

Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Vladimir Urzică (Piatra Neamț); arbitri asistenți adiționali: George Cătălin Găman (Craiova), Iulian Călin (Ștefănești/AG); arbitru de rezervă: Ciprian Florin Danșa (Oradea)

Observatori: Cristian Nica (Ploiești) - CCA, Octavian Goga (Brașov) - FRF, Aurel Ionescu (București) - FRF

Cartonașe galbene: Skvorc (24), Jovanovic (56), Luchin (71).