Victorie de două minute pentru Universitatea Cluj

Universitatea Cluj a terminat la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formaţia antrenată de Gheorghe Hagi, Viitorul Constanța, într-un meci disputat pe terenul din Chiajna.

Victorie de două minute pentru ”U” Cluj

Universitatea Cluj deschide scorul în minutul  67 prin Mengolo care preia pe piept o minge primită din aruncare de la margine și șutează cu stângul, mingea oprindu-se în plasa porții după lovește stâlpul stâng al porții gazdelor, scor 0-1.

Viitorul nu stă mult pe gânduri și doar la două minute după aceea reușește să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj prin Florin Tănase care înscrie cu o lovitură de cap în poarta apărată de Veselovsky, scor 1-1.

În primul minut de prelungire, Castillion trece la doar câțiva centimetri de victorie. Morar șutează către colțul lung, din careu, iar mingea trece la numai câțiva centimetri de capul lui Castillion, care a fost aproape de o reluare care ar fi fost echivalat cu o victorie pe terenul Viitorului.

Echipele de start
Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe (Jovanovici '31), Cr. Munteanu, Skvorc, Bambara - Mengolo (Morar '76), R. Costin, Lungu, Cristocea, Nuno Viveiros (Ceppelini '86) - Castillion.

FC Viitorul: Albuţ - Hodorogea, Ţîru, Mamele, Mitrea - Nikolov (R. Marin '59), Daminuţă, S. Pană (Nedelcu '76) - Nicoliţă, Henrique (Gavra '62), Fl. Tănase. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaş galben: Daminuţă '66.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) - Ovidiu Artene, Iulian Radu (asistenţi) - Radu Petrescu (rezervă).

Observatori: Irina Mîrţ, Marian Bucurescu.