Sănătatea Cluj a învins acasă predând „lanterna roșie” formației Unirea Dej

Echipa de fotbal din Divizia a III-a, Sănătatea Cluj, a reușit să învingă echipa de pe locul 7, CS Oșorhei, cu scorul de 2-1, într-o partidă care a contat pentru etapa a XX-a a Ligii III-a, desfăsurață, vineri, în Parcul Sportiv ”Iuliu Hațieganu”.

Fotbaliștii echipei clujene Sănătatea au deschis scorul prin juniorul Adrian Lupu în minutul 21, acesta fiind și scorul pauzei. În partea a doua, bihorenii au reușit să restabilească egalitatea prin tânărul jucător Costea, intrat la pauză, care a șutat plasat din interiorul careului (75).

În timp ce meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, ”decarul” Alexandru Gașpar a fost scăpat din marcaj de defensiva bihorenilor în ultimul minut de joc, a pătruns în careu și a trimis un lob de efect peste portarul advers care s-a dus direct în plasă (2-1), gol care a dat tonul petrecerii în vestiarul Sănătății.

Înaintea acestei partide, ”virușii verzi” ocupau ultima poziție în clasamentul Ligii a 3-a, Seria 5, cu 9 puncte, iar bihorenii pe locul 7, cu 27 de puncte. În urma acestui succes, clujenii au predat ”lanterna roșie” formației Unirea Dej.

Sănătatea va juca etapa viitoare pe terenul formației Metalurgistul Cugir, sâmbătă, 25 aprilie, ora 17:00.