monitorulcj.ro Menu

Sport

Un antrenor și patru jucători clujeni au fost aleși în echipa All Star Game 2015

Federația Română de Baschet a încheiat centralizarea voturilor pentru stabilirea componenței celor două selecționate, Nord și Sud, ce se vor înfrunta pe data de 5 aprilie în cadrul competiției All Star Game 2015, care va avea loc la București, în sala Dinamo.

Echipa U-Banca Transilvania va fi reprezentată de patru jucători și un antrenor: Andrei Mandache, Sean Barnette, Mihai Silvășan, Cătălin Baciu și Marcel Țenter. Trei dintre sportivii clujeni au fost aleși chiar în primul cinci, respectiv Sean Barnette, Mihai Silvășan și Cătălin Baciu.

Iată componența celor două echipe:
Sud
1. Giordan Lee Watson - Energia Tg. Jiu
2. Ronald Ross - BCM U Pitești
3. Marius Runkauskas - CSU Asesoft Ploiești
4. Octavian Popa-Calota - CSU Atlassib Sibiu
5. Mihai Paul - CSA Steaua CSM Eximbank
6. Louis Darby - Energia Tg. Jiu
7. Jonte Flowers - CSU Asesoft Ploiești
8. Tal Karpelesz - Energia Tg. Jiu
9. Titus Nicoară - CSA Steaua CSM Eximbank
10. Nemanja Milosevic - Energia Tg. Jiu
11. Catalin Burlacu - CSU Asesoft Ploiești
12. Ionut Drăgușin - CSA Steaua CSM Eximbank
Antrenori
Hristu Sapera - BCM U Pitești
Antonis Constantinides - Energia Tg. Jiu

Nord
1. Filip Adamovic - BC Mureș Tg. Mureș
2. Zlatko Jovanovic - BC Timișoara
3. Adrian Tudor - BC Mureș Tg. Mureș
4. Kyndall Dykes - BC Mureș Tg. Mureș
5. Daniel Dillon - CSM U Oradea
6. Andrei Rares Mandache - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
7. Sean Barnette - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
8. Vujadin Subotic - CSM U Oradea
9. Mihai Silvășan - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
10. Bogdan Popescu - BC Timișoara
11. Catalin Baciu - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
12. Laszlo Lazăr - BC Mureș Tg. Mureș
Antrenori
Marcel Țenter - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
Cristian Achim - CSM U Oradea
 
Totodată, în urma centralizării voturilor, primul cinci la selecționata nordului este formată din trei clujeni.
Sud
1. Giordan Lee Watson - Energia Tg. Jiu
2. Marius Runkauskas - CSU Asesoft Ploiești
3. Louis Darby - Energia Tg. Jiu
4. Titus Nicoară - CSA Steaua CSM Eximbank
5. Ionut Drăgușin - CSA Steaua CSM Eximbank
Nord
1. Filip Adamovic - BC Mureș Tg. Mureș
2. Kyndall Dykes - BC Mureș Tg. Mureș
3. Sean Barnette - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
4. Mihai Silvășam - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
5. Catalin Baciu - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

În selectionata Sud, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Louis Darby (1130) și Giordan Lee Watson (995), iar în selecționata Nord au fost Sean Barnette (1044) și Kyndall Dykes (871). Preferații mass-media în selecționata Sud au fost Titus Nicoară (15) și Giordan Lee Watson (8), în vreme ce din selecționata Nord au fost Filip Adamovic (9) și Cătălin Baciu (8). La categoria antrenori, cele mai multe voturi din partea publicului a adunat Marcel Țenter (1069), antrenorul reprezentativei României și al U-Banca Transilvania Cluj-Napoca adunând și cele mai multe voturi din partea presei (10).