U contra U. U-BT a câștigat derby-ul baschetbalistic al clujului

U-Banca Transilvania a câștigat derby-ul clujean din a doua parte a sezonului regulat a Ligii Naționale de Baschet Masculin în fața rivalei CS Universitatea Cluj, scor final 93-47.

În fața a peste o mie de clujeni, cele două echipe prietene și rivale din Cluj-Napoca au făcut spectacol la coșurile din Sala Polivalentă.

U-BT, echipă aflată în acest moment pe locul 3, a avut-o ca rivală pe CS U Cluj, echipă aflată la coada clasamentului LNBM.

Antrenorul a încercat un joc bun dar elevii au avut o primă repriză dezamăgitoare, în al doilea sfert făcând chiar egal cu rivala. A doua repriză, după o discuție în vestiar, elevii pregătiți de Marcel Țenter, au început să își revină, ultimul sfert fiind dominat de echipa gazdă, scor final 93-47 (23-14, 20-20, 22-13, 28-0).

Marcel Țenter, antrenorul echipei U-Banca Transilvania, a declarat, după meci, că este nemulțumit de evoluția echipei în prima parte a meciului și că acest meci, deși unul ușor, a arătat că mai sunt și probleme. „În prima parte a meciului nu am văzut determinarea care trebuia să fie, însă la pauză am avut o discuție în vestiar și totul a revenit la normal. Nu trebuie să avem aceste discuții, nu trebuie să ne gândim cu ce mentalitate trebuie să intrăm în teren, până în ultimul minut trebuie să avem același ritm și aceeași mentalitate. Dacă un singur jucător nu gândește la fel, avem o mare problemă. Acest meci ne-a arătat că avem momente în care nu vrem să jucăm colectiv, nu vrem să facem lucrurile așa cum le-am antrenat și ăsta este rezultatul, sfertul al doilea a fost, din punctul meu de vedere, foarte prost. Sigur că, până la urmă valoarea echipei și-a spus cuvântul, în sferturile trei și patru am jucat cum era normal, așa cum ar fi trebuit să jucăm tot meciul”, a declarat Marcel Țenter.

Ultimul meci pentru echipa U-BT, din acest sezon regulat, va avea loc sâmbătă, 28 martie, cu începere de la ora 17:15, în deplasare la echipa BC Mureș.

Marcatori:
U-Banca Transilvania: Millage 16 (5 rec., 3 p.d., 6 int.), Kuti 15 (3 rec., 1 p.d., 3 int.), Baciu 13 (4 rec., 2 capace), Turner 11 (2 rec., 5 p.d., 2 int.), Barnette 10 (4 rec., 4 p.d., 2 capace, 1 int.), Hargrove 10 (2 int.), Mandache 9 (4 rec., 3 p.d., 2 int.), Silvasan 4 (6 rec., 3 p.d., 4 int.), Jucan 3 (3 rec., 1 p.d., 1 int.), Gheorghe 2, Lalovic (1 rec.), Jones (2 p.d., 1 capac).

CS Universitatea: Burrell 14 (6 rec.), Krysevich 11 (11 rec.), Mays 10 (4 rec., 4 p.d.), Lazar 4, Foalea 4, Borsa 2, Kyosev 2.