Handbalistele clujence au cedat greu în primul meci al anului

Handbalistele de la „U” Alexandrion Cluj au pierdut primul meci din returul Ligii Naționale de Handbaal Feminin, în fața echipei HCM Roman, cu scorul de 24-26 (11-12).

După un început echilibrat, Clujul a preluat controlul, desprinzându-se la trei lungimi pe tabelă, 9-6 și 11-8, însă s-a văzut condusă la pauză în urma unui final ezitant. În debutul părții secunde, Romanul s-a distanțat la rândul ei la trei goluri, 14-11 și 17-14, dar spre deosebire de turul campionatului, clujencele nu au mai cedat și au luptat până la final. Chintoan și-a apropiat echipa la un gol în urma gazdelor, însă o dublă superioritate a făcut ca echipa lui Florin Pera să refacă avantaj de trei goluri (19-16), pentru ca în minutul 48 Stoleru să stabilească cea mai mare diferență a partidei: 22-18. Încurajate de pe margine de Carmen Amariei, studentele s-au apropiat încă o dată, 24-23 și 25-24, dar n-au putut scoate măcar un punct.

HCM Roman-„U” Alexandrion Cluj 26-24 (12-11)
HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova (portari), Iuganu 5 goluri (1 din 7m), Băbeanu 5 (3 din 7m), Toskovic 5, Stoleru 3, Agrigoroaie 3, Mihalschi 3, Horobeț 2, Druțu, Crap
”U” Alexandrion Cluj: Enache, Măzăreanu (portari), Chintoan 7 goluri, Popa 6, Laslo 5 (1 din 7m), Biriș 2, Tetean 2, Petruș 1 (din 7m), Cîrjan
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 3/2
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.