Simona Halep, cea mai bună jucătoare a lunii octombrie

Jucătoarea de tenis Simona Halep, finalistă la Turneul Campioanelor, a fost nominalizată de WTA la titlul de sportiva lunii octombrie.

Alături de jucătoarea română mai sunt nominalizate câştigătoarea Turneului Campioanelor, Serena Williams (SUA, 1 WTA), şi germanca Andrea Petkovici, învingătoare la Sofia.

Potrivit WTA, desemnarea câştigătoarei se va face pe baza voturilor exprimate pe site-ul oficial până vineri, la ora 01.00. Câştigătoarea va fi anunţată vineri.

Simona Halep a ajuns până în finala Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce a obţinut două victorii şi o înfrângere în Grupa Roşie, unde le-a întâlnit pe Eugenie Bouchard, Serena Williams şi Ana Ivanovici, a eliminat-o în semifinale pe Agnieszka Radwanska, însă a cedat ultimul act în faţa liderului clasamentului mondial.

Andrea Petkovici a câştigat Turneul Campioanelor de la Sofia, competiţie în care Halep se impusese în 2013.

Simona Halep a mai fost nominalizată în acest an la titlul de jucătoarea lunii în iulie, însă câştigătoare a fost desemnată Serena Williams.