Lemnaru și Ceppelini au reușit să califice echipa în fața FC Brașov

Universitatea Cluj a reușit să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, cu scorul de 3-1, echipa gazdă FC Brașov, în optimile cupei.

Partida de sub Tâmpa a început cu un entuziasm din partea gazdelor, care doreau să marcheze repede, să tranșeze calificarea și să mențină în picioare invincibilitatea ce dăinuia în fața clujenilor din 1997. Au reușit golul abia în minutul 27 prin portughezul Ricardo Machado.

Primul care a marcat din partea „șepcilor roșii” a fost mult așteptatul Lemnaru, după care Ceppelini a relizat „dubla” înainte de pauză și a semnat calificarea echipei sale în sferturi, scorul rămânând același până la finalul meciului.

Cupa României este unul dintre obiectivele pe care le-a impus in vestiar actualul antrenor al Universității Cluj. George Ogăraru a declarat, după meciul câștigat pe terenul echipei FC Brașov, că echipa a intrat pe drumul cel bun, și că jucătorii sunt pregătiți să învingă orice echipă. „Suntem foarte bucuroși pentru această calificare, deoarece Cupa este un obiectiv pe care ni l-am propus noi, vestiarul. Echipa a început să joace ceea ce îmi doresc eu, suntem pe drumul cel bun. Nu mi-am dorit niciodată niciun adversar. Întotdeauna am fost stăpân pe calitățile mele, pe ceea ce știu să fac și asta se va întâmpla și acum când am devenit antrenor. Oricine va fi, ne vom pregăti pentru a-l înfrunta și a-l învinge”, a declarat George Ogăraru după meci.

FC Brașov - U Cluj 1-3; Au marcat: Lemnaru 18, Ceppelini 21 și 45+1 / Machado 27

Universitatea Cluj: Vl. Niculescu - R. Ciupe, E. Ninu, Skvorc, Bambara - R. Costin, Gravenberch (Mengolo 68) - Viveiros (Kovacs 60), Ceppelini, Cristocea - Lemnaru; Antrenor: George Ogăraru

FC Brașov: A. Marinescu - Vagner, Leko, Machado, D. Barna (Serginho 46) - R. Enceanu, B. Madeira (Aganovic 33) - C. Cristea, Ciocâlteu (Al. Grigoraș 77), Grigorie - L. Ganea; Antrenor: Adrian Szabo

Arbitru: Radu Petrescu; Asistenți: Andrei Constantinescu și Bogdan Velicu

Astăzi, de la ora 20:30, va avea loc meciul dintre Rapid București și CFR Cluj, din optimile de finală ale Cupei României.

În sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana s-au mai calificat echipele CS Mioveni (Liga a 2-a), Steaua Bucureşti, ASA Târgu Mureş şi CS Universitatea Craiova.