Medalie de bronz pentru România la Campionatul Mondial de parașutism

România a cucerit o medalie de bronz la Campionatul Mondial de parașutism - probe clasice seniori și juniori.

Competiția care a avut loc săptămâna trecută la Banja Luka (Bosnia-Herțegovina) a reunit peste 300 de sportivi din 25 de țări. În proba de precizia aterizării rezervată juniorilor, reprezentantul țării noastre, Alexandru Nicolau, a urcat pe treapta a treia a podiumului. Și ceilalți sportivi din delegația tricoloră, componenți ai loturilor Aeroclubului României, au avut o comportare foarte bună la Mondialul din Bosnia. Astfel, Diana Mariș s-a clasat pe locul 7 la precizia aterizării juniori feminin, în timp ce Ștefan Simionescu s-a clasat pe locul 18 în concursul similar rezervat juniorilor.

În întrecerea senioarelor, Steliana Popa, Simona Stan și Gabriela Bălășcău au ocupat, în ordine, locurile 8, 21 și 33 la precizia aterizării. Următoarea participare la competiții internaționale a parașutiștilor Aeroclubului României va fi la etapa a V-a a Parachute World Cup Series 2014, care va avea loc în perioada 5-7 septembrie la Thalgau, în Austria.