Steaua a suferit în Kazahstan, 2-2 în disputa cu Aktobe

Roș-albaștri au scos doar un egal în deplasarea din Kazahstan, scor 2-2, acolo unde au întâlnit pe Aktobe în prima manșă din cadrul turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Cu toate că a avut o evoluție modestă, Steaua a obținut un rezultat care o trimite în postura de favorită la calificarea în play-off-ul UCL.

Prima repriză a fost una extrem de săracă în faze de poartă, însă în minutul 44 Keșeru a profitat de o greșeală a portarului gazdelor și a trimis mingea în poartă. După revenirea de la vestiare, jocul a continuat într-o notă dominată de bucureșteni, dar Arlauskiks a greșit la rândul lui, ceea ce le-a permis kazacilor să restabiliească egalitatea la 1 prin Korobkin.

Lemnaru și-a făcut debutul în tricoul campioanei, după ce Gâlcă l-a trimis în teren în locul lui Keșeru. Schimbarea a fost făcută în minutul 71, însă sclipirea avea să vină în minutul 79 de la Prepeliță, care a șutat de la aproximativ 30 de metri, mingea fiind deviată și a intrat în poartă. Steaua avea 2-1 pe tabelă, însă s-a văzut prea repede învingătoare. Arzumanian, liber în careu, a tras sub bară, fără șansă pentru goalkeeperul Stelei. Astfel, confruntarea dintre Aktobe și Steaua s-a terminat 2-2, iar roș-albaștri pornesc cu prima șansă la calificarea în play-off după cele 2 goluri marcate în deplasare.

Echipa de start a Stelei: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Popa (’84 Stanciu), Prepeliţă, Filip, Tănase - Keșeru (’71 Lemnaru), Chipciu (’88 Iancu).

Partida retur dintre Steaua București și Aktobe se va disputa miercuri, 6 august, începând cu ora 20:30.

Rezultate consemnate miercuri în partidele disputate din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor:

FK Aktobe (Kazahstan) - Steaua Bucureşti (România) 2-2

FK Qarabag (Azerbaidjan) - FC Salzburg (Austria) 2-1

HJK Helsinki (Finlanda) - APOEL Nicosia (Cipru) 2-2

AEL Limassol (Cipru) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 1-0

Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - FC Copenhaga (Danemarca) 0-0

Grasshopper Zurich (Elveţia) - OSC Lille (Franţa) 0-2

Feyenoord Rotterdam (Olanda) - Beşiktaş Istanbul (Turcia) 1-2

Standard Liege (Belgia) - Panathinaikos Atena (Grecia) 0-0