„U” Cluj s-a impus cu 1-0 în fața Petrolului și s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Adeplast.

Debut de sezon excelent pentru Universitatea Cluj. Formația pregătită de Mihai Teja a obținut biletele în sferturile de finală ale Cupei Ligii, după ce a trecut de Petrolul, echipă care a părut mai degrabă preocupată de cupele europene.

„Șepcile roșii” au avut o primă repriză perfectă. „Studenții” nu și-au menajat deloc adversarii din Ploiești. Universitarii au etalat un joc precis în apărare, iar în atac și-au arătat colții de fiecare dată când au avut ocazia. Lemnaru putea deschide scorul încă din minutul 15, dar a tras direct în Cobrea din doar câțiva metri. Goalkeeper-ul Petrolului nu a mai putut să intervină și din fața lui Kovacs. Nemarcat la 12 metri, mijlocașul a punctat cu capul la colțul lung, spre satisfacția fanilor clujeni ('31). Prahovenii au replicat abia pe finalul reprizei. Hoban a expediat o torpilă din afara careului, scoasă însă de sub bară de Veselovsky ('42). La reluare, Satli nu a reușit să împingă balonul în poartă din doar doi metri.

Au conservat rezultatul

Petrolul și-a complicat și mai mult misiunea în repriza secundă. Ploieștenii au rămas cu un om în minus după ce N'Koyi a fost eliminat pentru cumulul de galbene ('53). În faza incipientă, Hoban nimerise bara din interiorul careului. Chiar și în inferioritate numerică, trupa oaspete nu a abandonat bătălia. Priso a fost aproape de egalare, dar șutul său a fost boxat de Veselovsky ('54). Răzvan Lucescu l-a aruncat în luptă și pe Adrian Mutu, dar „Briliantul” a fost anihilat excelent de fundașii gazdelor. Pe final de meci, Costin a cerșit un penalty la un contact cu Hoban, dar centralul partidei a fost de neclintit ('83). Lemnaru a semnat ultima ocazie a partidei, după ce a șutat milimetric pe lângă ('90).

Final de partidă.

Min 90+2 - Bucșa vede cartonașul galben

Min 90 - Lemnaru face o piruetă, șutează de la 12 metri, dar mingea trece puțin alături