Astra a învins Steaua, scor 6-4, la loviturile de departajare şi a CÂŞTIGAT Supercupa României

Echipa Astra Giurgiu, deţinătoarea Cupei României, a câştigat Supercupa României, după ce a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 6-4, în urma executării loviturilor de departajare, campioana Steaua Bucureşti.

sursa foto informatiazilei.ro sursa foto informatiazilei.ro

La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Steaua a marcat Chipciu '45, iar pentru Astra a înscris Enache '74.

1-0: Tănase i-a pasat lui Chipciu pe partea dreaptă, iar acesta a marcat de la opt metri la colţul lung;

1-1: Ben Youssef a centrat de la 14 metri în centrul careului mic lui Enache, care a marcat cu capul.

La loviturile de departajare pentru Astra au transformat: Găman, Seto, Morais, Laban şi Budescu.

Pentru Steaua au înscris Keşeru, Pîrvulescu şi Latovlevici, în timp ce Filip a ratat.

Steaua: Arlauskis - Râpă, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepeliţă, L. Filip - Chipciu, N. Stanciu (Pîrvulescu '78), Tănase - G. Iancu (Keşeru '73). Antrenor: Constantin Gâlcă

Astra Giurgiu: S. Lung jr. - Yahaya, Ben Youssef, V. Găman, J. Morais - Seto, Laban - Enache, M. Cristescu (Fatai '46), Budescu - Bukari (De Amorim '46). Antrenor: Daniel Isăilă

Cartonaşe galbene: Szukala '23, Prepeliţă '26, Chipciu '68, Râpă '87, Keşeru '120 / Ben Youssef '62, Morais '68, Laban '80, Seto '113.