„U" Mobitelco, la un meci distanță de finala LNBM

„U” BT Mobitelco a câștigat meciul 3 cu Asesoft Ploiești și conduce cu 2-1 la general. Trupa clujeană s-a impus cu 75-74 (21-15, 20-14, 13-27, 21-18).

Universitarii au început perfect partida. Clujenii au câștigat cu 21-15 primul sfert, dar avantajul lor s-a mărit înainte de pauză. „Studenții” au plecat la cabine cu un avans de 12 puncte (41-29) și păreau că nu o să aibă mari probleme în ultima repriză.

Ploieștiul nu a abandonat însă lupta și a revenit în joc pe finalul sfertului al treilea, unul de coșmar pentru gazde. Ardelenii au reușit să înscrie doar 13 puncte, cu 14 mai puține decât oaspeții.

Echilibrul s-a menținut pe tabelă și în ultimele zece minute. „U” BT Mobitelco a gestionat însă mai bine finalul de meci și a reușit să-și adjudece victoria, una care poate cântări decisiv în calificarea în finala Ligii Naționale de baschet masculin. Clujenii au mâine șansa să închidă seria cu Ploieștiul și să obțină biletele în ultimul act.

Marcatori „U" BT Mobitelco: Hargrove 16p, Baciu 16p, Kuburovic 15p, Silvășan 10p, Medvedj 6p, Lalovic 5p, Sparks 4p și Cuic 3p.