În sfârșit victorie! „U" Mobitelco a câștigat la Mediaș după 4 etape de secetă

„U” BT Mobitelco a obținut o victorie prețioasă pe terenul Mediașului, scor 83-77 (14-18, 23-25, 25-20, 21-14).

Trupa antrenată de Dorin Pintea a bifat primul succes după patru etape de secetă. Clujenii au câștigat însă cu mari emoții în fața Gazului, echipă greu încercată de probleme financiare. Medieșenii au controlat ostilitățile pe teren în primele două sferturi, plecând la vestiare cu un avans de 6 puncte, scor 43-37.

„Studenții” și-au revenit după pauză și au înclinat balanța în favoarea lor. Universitarii și-au adjudecat fără probleme ultimele două sferturi și au obținut astfel o victorie extrem de importantă în economia clasamentului. În urma acestui succes, „U” BT Mobitelco a urcat pe locul 5 în Liga Națională, cu 42 de puncte.

În ultima etapă, „U” va primi vizita Farului, partidă programată sâmbătă, de la ora 18.00.

Marcatori:

Gaz Metan: Bogavac 18p, Shiloh 16p, Mandache 15p, Marojevic 12p, Dumitrescu 8p, Tsiaras 7p și Solopa 1p.

„U” BT Mobitelco: Hargrove 22p, Silvășan 18p, Cuic 25p, Sparks 11p, Medvedj 6p, Lalovic 5p, Baciu 4p și Kuburovic 2p.