FINAL "U" Cluj - Astra 1 - 0. Trei puncte de aur pentru "studenți"

Universitatea Cluj a obținut un succes uriaș în fața Astrei, echipă pe care a învins-o cu 1-0.

Golul victoriei a fost înscris de Valentin Lemnaru, în minutul 9, după o fază superbă creată de Lorant Kovacs.

În urma acestui rezultat, "șepcile" au egalat la puncte (20) pe FC Botoșani, ocupanta locului 15 în clasamentul Ligii I.

Final de partidă. "U" Cluj bate cu 1-0 pe Astra Giurgiu.

Min 90+4 - Youssef reia lamentabil cu capul

Min 90+3 - Machado primește cartonașul galben

Min 90 - De la margine se arată 4 minute de prelungire

Min 87 - Calcan îl întoarce pe Ben Youssef, dar tunisianul revine și blochează șutul mijlocașului oltean

Min 85 - Intră Calcan în locul lui Lemnaru, autorul golului

Min 82 - O nouă paradă de excepție a lui Veselovsky

Min 81 - Budescu execută periculos o lovitură liberă, dar Veselovsky intervine din nou

Min 48 - Ciupe și Yahaya sunt avertizați de Balaj

Min 46 - Intervenție salutară a lui Veselovsky. Portarul slovac l-a blocat excelent pe Yoda, aflat într-o poziție ideală

A început actul secund. La Astra, a intrat Yoda în locul lui Enache

Final de primă repriză. "U" Cluj conduce cu 1-0 pe Astra, după primele 45 de minute.

Min 44 - Târnăcop execută o lovitură liberă, Abrudan reia cu capul, dar Coman reține

Min 40 - Mățel șutează în cros, mingea trece puțin alături

Min 39 - Ocazie mare a Universității. Boutadjine trimite puternic din lovitură liberă, Coman reține în doi timpi

Min 36 - Yazalde șutează lamentabil de la 25 de metri

Min 34 - Budescu reia spectaculos din interiorul careului, dar mingea trece mult peste

Min 32 - Veselovsky intervine providențial în fața lui Yayaha, scăpat de marcajul fundașilor echipei gazdă

Min 24 - Lemnaru trage cu efect din afara careului, dar Coman se află la post

Min 22 - Cartonaș galben pentru Enache

Min 20 - Budescu reia cu capul puțin peste

Min 16 - Mățel centrează în careu, Ninu respinge

Min 14 - Kovacs încearcă să reia cu capul, dar ratează întâlnirea cu mingea

Min 14 - Morais trimite defectuos de la mare distanță

Min 9 - GOL U CLUJ! Lemnaru deschide scorul la colțul lung, după o pasă excelentă a lui Kovacs