"Studentele" au făcut instrucție cu Zalăul lui Tadici

„U” Jolidon a dat de pământ cu HC Zalău. Formația clujeană s-a impus cu 25-20 (13-10) și a urcat pe locul patru în clasament, cu 24 de puncte.

„Studentele” au avut un început de meci mai modest, permițând echipei oaspete să conducă pe tabelă și la trei goluri diferență (6-3). „Alb-negrele” au anulat avantajul pe finalul primei reprize. Cu Florea și Laslo în mare formă, gazdele au plecat la vestiare cu trei goluri avans.

Repriza secundă a fost la discreția trupei pregătite de Horațiu Pașca. Clujencele au fost de neoprit pe semicerc, principala marcatoare a clujencelor fiind Mihaela Ani-Senocico, cu 12 reușite.

În runda următoare, „U” va juca pe terenul Coronei Brașov, una dintre favoritele la câștigarea campionatului. Partida va avea loc sâmbătă, de la ora 11.00.

Marcatoare „U” Jolidon: Ani-Senocico 12, Florea 6, Laslo 3, Chintoan 2, Vintilă 1 și Tetean 1.