România, învingătoare la "Elite Gym Massilia" - VIDEO

Concursul Master de gimnastică artistică de la Marsilia a fost câștigat, pe echipe, de România (Larisa Iordache, Andreea Munteanu, Anamaria Ocolișan, Ștefania Stănilă), sportivele din țara noastră ocupând, prin Larisa Iordache, învingătoare, și Andreea Munteanu primele 2 locuri la individual compus, într-o competiție de foarte bun nivel, la care au participat gimnaste din 7 țări.

În competiția pe echipe, România a ocupat detașat primul loc, cu un total de 167,300 puncte, fiind urmată de Rusia — 164,400, Marea Britanie — 162,750, Franța — 161,850, Canada — 160,250, Canada Open — 158,500, Belgia — 157,375 și Germania — 147,250, potrivit Agerpres.

Echipa țării noastre a fost condusă în forță de lidera Larisa Iordache, care și-a adjudecat concursul individual compus, cu 57,525 puncte, obținând cele mai bune note la sărituri (15,125), bârnă (14,625) și sol (14,225), fiind secundată cu brio de Andreea Munteanu, cu 55,675 (egala Larisei Iordache la bârnă, 14,675 și a doua la sol, cu 13,750), locul 3 fiind ocupat de rusoaica Ekaterina Kramarenko — 54,825. A 9-a la individual compus, din 32 de sportive clasate, Anamaria Ocolișan a obținut a 3-a notă la sărituri, cu un promițător 14,950.

Ca un element de culoare, în cadrul acestui veritabil festival al gimnasticii s-au desfășurat întreceri și pentru junioare mici și copii, surpriza organizatorilor fiind că premierile la aceste categorii au fost efectuate de Larisa Iordache, vedeta competiției.

Etichete: larisa iordache