Victorie în primul meci pentru „U“ Bt Mobitelco

„U“ Bt Mobitelco a câștigat primul meci jucat la memorialul „Elemer Tordai“ de la Sibiu. Clujenii s-au impus în fața formației CSM Oradea.

Elevii lui Dorin Pintea au câștigat meciul cu formația bihoreană cu scorul de 76-70, pe sferturi 20-20, 21-17, 17-19 și 18-14. Pentru „U“ Bt Mobitelco au marcat: Baciu 14 p, Kuburovic 14 p, Hargrove 13 p, Cuic 11 p, Medvedj 11 p, Silvășan 6 p, Sparks 3 p, Pogăcean și Lalovic câte 2 p.
Dorin Pintea a început cu Cuic, Hargrove, Kuburovic, Silvășan, Baciu și singura schimbare în primul sfert a fost Medvedj la Cuic. Lazăr, Dragoste și Pop nu au evoluat deloc, în timp ce Pogăcean a jucat aproape 3 minute. Ceilalți jucători au evoluat după cum urmează: Hargrove 35 minute, Cuic 30,Kuburovic 30, Silvășan 25, Medvedj 21, Lalovic 20, Baciu 20, Sparks 15.
Antrenorul baschetbaliștilor clujeni a declarat după meci că elevii săi s-au comportat bine în această partidă de verificare. „A fost un meci destul de bun, echipa s-a comportat bine, a avut dăruire în joc, sigur, cu unele greșeli inerente începutului de sezon, de meciuri de pregătire. Băieții au dat dovadă de atitudine, nu pot să remarc un jucător anume, toată echipa și-a făcut datoria“, a spus Dorin Pintea.
„U“ Bt Mobitelco va juca astăzi cu BCM Pitești, tot în cadrul memorialului „Elemer Tordai“, la Sibiu, de la ora 17.