Handbaliștii au pierdut meciul de baraj

„U“ Transilvania a fost învinsă de CSM Călărași într-o partidă de baraj. Clujenii au cedat cu 28-41.

Elevii lui Liviu Jurcă au fost în meci doar în primele 15 minute, după care formația călărăseană s-a distanțat pe tabelă, conducând la pauză cu 19-11. CSM s-a detașat și mai clar în prima parta a reprizei secunde, iar scorul final al partidei a fost 41-28.

CSM Călărași poate evolua în Liga Națională, în cazul în care o echipă din primul eșalon se va retrage, principala vizată în acest sens fiind CSU Suceava, formație cu mari probleme financiare.

Caseta tehnică

„U“ Transilvania Cluj
: Brici, Cucuieț, Roca (portari), Polocoșer 8 goluri, Fazekaș 6 g, Pop 4 g, Hossu 3 g, Dobrin 2 g, Zolyomi 1 g, Zoicaș 1 g, Miroiu 1 g, Balint 1 g, Draia 1 g, Kopacz, Deszo, Ilieș.
CSM Călărași: Pralea, Andrei (portari), Mitrea 6 goluri, Mateaș 6 g, Roman 6 g, Roșca 5 g, Savlovschi 3 g, Ruseanu 3 g, Frățilă 2 g, Panait 2 g, Săulescu 2 g, Vizhbovsky 2 g, Popovici 2 g, Pîrîianu 2 g, Hoinaru, Gavriloaia.