Tenis: Nadal şi Nalbandian, la dublu, au trecut de primul tur la Openul Braziliei

<p><strong>Spaniolul Rafael Nadal şi argentinianul David Nalbandian, pentru prima oară alături la dublu, s-au calificat în sferturile de finală ale Openului Braziliei de la Sao Paolo, dotat cu premii de 455.775 dolari, după ce au învins perechea spaniolă Pablo Andujar/Guillermo Garcia Lopez cu scorul de 6-3, 3-6, 11-9.

Circa 9.000 de spectatori sau urmărit acest meci, în care Nadal şi Nalbandian au salvat două mingi de meci în setul final.

Nadal, care a revenit pe terenul de tenis după o pauză de 7 luni cu prilejul turneului chilian de la Vina del Mar, de săptămâna trecută, va juca în sferturi împotriva argentinianului Horacio Zeballos şi a austriacului Oliver Marach. De notat că Zeballos l-a învins pe Nadal la simplu în finala turneului din Chile.

În primul tur la simplu, Nadal îl va întâlni pe învingătorul meciului dintre brazilianul Joao Souza şi spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo.