Un campion la rugby bate tot la box

<p><strong>Neo-zeelandezul Sonny Bill Williams, campion mondial de rugby 2011 cu All Blacks, a reuşit o performanţă în ringul de box profesionist, la al 6-lea său meci, învingându-l pe sud-africanul Francois Botha, un pugilist de categoria grea cu reputaţie mondială, într-o gală disputată la Brisbane</strong>.</p>

Cert, Francois Botha nu mai este, la 44 de ani, ceea ce a fost cândva, dar victoria lui Williams, 27 de ani, la puncte, în unanimitate (97-91, 98-94, 97-91) după 10 reprize, precum şi diferenţa, rămâne o ispravă remarcabilă în faţa unui "greu" care, în 23 de ani de carieră, s-a confruntat cu legende precum Lennox Lewis, Mike Tyson, Vladimir Kliciko şi Evander Holyfield.

Williams rămâne astfel neînvins în 6 meciuri, iar Botha a suferit a 3-a sa înfrângere, într-un palmares care cuprinde şi 48 de victorii şi 10 egalităţi.

În aceeaşi gală, mijlocaşul la grămadă australian Quade Cooper a reuşit să debuteze cu succes ca boxer profesionist, învingându-l prin KO pe compatriotul său Barry Dunnett, în prima repriză.