Victorie muncită pentru “U” Mobitelco

<p><strong>Baschetbaliştii clujeni au câştigat derby-ul cu BC Timişoara abia după prelungiri, cu 95-84. </strong>

Bănăţenii au intrat mai bine în meci şi au câştigat primul sfert cu 23-16. Clujenii însă s-au trezit rapid şi au preluat conducerea la pauză, după ce s-au impus în sfertul second cu 27-18. Repriza secundă a început de la scorul de 43-41 în favoarea elevilor lui Niksa Bavcevic şi a fost ceva mai echilibrată decât prima. La finalul timpului regulamentar scorul era egal, 79-79, astfel că s-au acordat prelungiri. Clujenii au fost mult mai lucizi şi mai proaspeţi în timpul suplimentar, astfel că s-au impus cu 16-5, iar scorul final a fost 95-84. “Am jucat la început nervoşi, ştiind importanţa acestui joc, însă mental nu am fost la nivelul la care trebuia. În a doua jumătate am jucat mai bine, i-am certat puţin pe băieţi în vestiar şi am luptat mai bine. Echipa timişoreană a jucat un baschet foarte bun! A doua parte a acestui meci a fost cu adevărat specială, un baschet foarte bun, plin de emoţii”, a declarat după meci antrenorul Niksa Bavcevic.
În etapa următoare “U” Mobitelco va juca în deplasare derby-ul campionatului, împotriva campionei CSU Asesoft Ploieşti, sâmbătă, 2 februarie.