FOTBAL: Steaua a pierdut Cupa Impact, după 1-2 cu Ferencvaros

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables /> <w:SnapToGridInCell /> <w:ApplyBreakingRules /> <w:WrapTextWithPunct /> <w:UseAsianBreakRules /> <w:UseFELayout /> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--> <p class="MsoNormal"><strong>Steaua Bucureşti a pierdut Cupa Impact la fotbal, de la Marbella (Spania), după ce a fost învinsă, miercuri seara, de formaţia maghiară Ferencvaros Budapesta cu scorul de 2-1 (1-1), în ultimul meci.

Steaua a deschis scorul prin Alex Chipciu (17), la capătul unui contraatac, fiind servit excelent de Cristi Tănase. ''Fradi'', fără mijlocaşul român Andrei Ionescu (accidentat), a restabilit egalitatea în min. 24, prin brazilianul Somalia, la o nesincronizare a apărării steliste. Ferencvaros a preluat conducerea după pauză, când Vladan Cukic (59) a sancţionat o nouă gafă a defensive ''roş-albastre''. Echipa maghiară a mai avut o bară, prin Otten (18), la o gafă a lui Stanca. Meciul a fost unul foarte tensionat, Steaua jucând în zece oameni din min. 67, după eliminarea lui Nikolic. Arbitrul a acordat nu patru cartonaşe galbene steliştilor şi unul maghiarilor.
La Steaua a debutat cu acest prilej fundaşul Râpă, transferat de la Oţelul Galaţi. De asemenea, brazilianul Leandro Tatu a jucat primele minute, de la revenirea sa la echipă.
Steaua va mai efectua un turneu, în perioada 27 ianuarie - 7 februarie, în Antalya, unde elevii antrenorului Laurenţiu Reghecampf vor juca meciuri amicale cu NK Split, Sturm Graz, Dinamo Moscova, Mlada Boleslav, Slovan Bratislava şi FK Jablonec.

Steaua Bucureşti a pierdut Cupa Impact la fotbal, de la Marbella (Spania), după ce a fost învinsă, miercuri seara, de formaţia maghiară Ferencvaros Budapesta cu scorul de 2-1 (1-1), în ultimul meci.

Graz, Dinamo Moscova, Mlada Boleslav, Slovan Bratislava şi FK Jablonec.