Protest inedit în Anglia

<p>Un bărbat în vârstă de 46 de ani a fost arestat, marţi seară, după ce s-a legat cu cătuşe de stâlpul unei porţi la meciul pe care Everton Liverpool l-a câştigat, scor 1-0, în faţa formaţiei Manchester City, în etapa a 23-a a campionatului Angliei, anunţă presa engleză.</p>

Bărbatul s-a încătuşat de un stâlp al porţii oaspeţilor, apărată de Joe Hart, pe Goodison Park, cu cinci minute înainte de finalul primei reprize. Îmbrăcat într-un tricou negru şi având o şapcă de baseball pe cap, bărbatul protesta la adresa unei companii aeriene.

„Bărbatul a fost escortat afară din teren. El este cunoscut ca fiind un protestatar «profesionist», iar acum protesta, se pare, faţă de politica de recrutare a unei firme aeriene. El a fost dus la secţia de poliţie şi va fi interogat“, a anunţat clubul Everton, într-un comunicat.