Egal pentru „satelitul“ lui CFR

Intr-un nou meci de pregatire al returului de campionat, fotbalistii Unirii Dej au terminat la egalitate, scor 1-1, cu formatia de liga a II-a, Avintul Reghin. Partida, care s-a disputat la Reghin pe un teren impracticabil, a fost la discretia elevilor lui Dorel Muresan, care au deschis scorul in minutul 32 prin Chiorean, co-autor la aceasta reusita fiind noua achizitie a „uniristilor", atacantul Tautan. Avantajul de pe tabela a fost mentinut, insa, pina in minutul 80, cind gazdele de la Avintul au reusit sa egaleze. De mentionat ca dejenii au deplasat un numar de doar 13 jucatori pentru aceasta partida, numeroasele indisponibilitati fiind responsabile pentru aceasta stare de fapt. „A fost un meci de angajament, disputat pe un teren foarte prost. Am avut mai multe ocazii de a inscrie, insa starea gazonului ne-a impiedicat sa facem mai mult. Daca stiam de conditiile de la Reghin nici nu mai mergeam", a declarat pentru Monitorul tehnicianul Unirii, Dorel Muresan. In alta ordine de idei, „satelitul" lui CFR nu va mai juca amicalul programat initial pentru aceasta simbata impotriva echipei Ariesul Turda, decizia anularii partidei apartinind oficialilor turdeni. In schimb, vineri, de la ora 10, Unirea Dej va sustine pe teren propriu un nou test, in compania echipei clujene Sanatatea, urmind ca pe data de 24 februarie sa intilneasca echipa a doua a Gloriei Bistrita.