Cupa Sarbatorilor de iarna, o reusita!

Duminica au avut loc ultimele doua jocuri, rezultatele fiind urmatoarele: *Finala mica: Kronospan 1 – FC Jolidon 5:2 (3:2). Au marcat: Pisoiu (3), Benga (2) / Oct.Pojar, R.Bologa. (C.Iacob de la Jolidon eliminat cu 4 minute inainte de final). Partida echilibrata in prima repriza, decisa de prestatiile de exceptie ale lui Benga si Pisoiu (faza creata de ei la golul doi – exemplu de tiki-taka – opt pase consecutive din prima, finalizare Benga, faza aplaudata de intreaga sala). Meci arbitrat de V. Feraru (ex-CSM Sebes) si A.Vlaic. *Finala mare: Sportul Sebes 1 – Sportul Sebes 2  5:3 (0:0;1:1;1:1), dupa prelungiri si lovituri de departajare. Au marcat: C. Selagea / C. Avram (lovitura libera transformata in ultimele secunde de joc). La penalty-uri: C. Avram (Sportul 2) 1:2, Circov (Sportul 1) 2:2, M. Neagu (Sportul 2)-ratare 2:2, C. Selagea (Sportul 1) 3:2, Diaconu (Sportul 2) - ratare 3:2, M. Bologa (Sportul 1) 4:2, Ov. Morariu (Sportul 2) 4:3, V. Morariu (Sportul 1) 5:3 – “capitanul” Sportului Sebes (in liga a 5-a). La Sportul Sebes 2, o aparitie de ultim moment, Adorian Himcinschi, integralist. A fost o finala adevarata, aprig disputata de cele mai bune echipe ale turneului, extrem de echilibrata, care s-a decis la penalty-uri de ratarile lui Neagu si Diaconu (ambii au tras pe linga poarta). Arbitri: V. Feraru, D.Comsa. Peste 200 de spectatori au facut ca tribuna salii sporturilor “Florin Fleseriu” sa fie arhiplina, iar la final s-au decernat premii speciale pentru cel mai bun portar (Daniel Stanila) si cel mai virstnic jucator (Marcel Cotrus). Clasament final:1. Sportul Sebes 1 (Stanila – V. Morariu, Mirca, St.Radu, M. Bologa, A. Neag, Duvlea – toti Sportul Sebes, Circov – Europa Alba Iulia, Hirciaga – AS Cisnadie, C. Selagea – Unirea Alba Iulia).2. Sportul Sebes 2 (Dragan – G. Totonea, C. Avram, A. Selagea, Ciocea, Diaconu, Ov. Morariu – toti Sportul Sebes, M. Neagu – CS Zlatna, A. Himcinschi – antrenor Unirea). 3. Kronospan 1 (D. Comsa, N. Ifrim – M. Canda, M. Pacurariu, V. Cetean, Gh. Suciu, C. Cosma, I. Pisoiu – Viitorul Sintimbru, M. Benga – Dalia Sport Daia Romana, C. Simtion – liber de contract, M. Minca – CFR Cluj). Dintre echipele laureate, Sportul 1 si Kronospan 1 au sarbatorit, dupa finale, la restaurantul “La Turn” din Sebes, ne-a informat Dan Comsa.