CS Unirea Alba Iulia a ramas in Divizia A!

În zilele de 27 si 28 noiembrie s-a desfasurat la Medias a treia etapa a Campionatului national Divizia A de tenis de masa (seria a IV-a) editia 2010-2011, unde s-au duelat CS Unirea Alba Iulia, CSS Odorheiu Secuiesc, Liceul Teoretic ‘’Nagy Mozes’’ Tg. Secuiesc si CS Romgaz Medias.În primul meci jucatorii albaiulieni au întilnit liderul seriei Romgaz Medias, în fata carora au pierdut cu 9-3. Partidele au fost scurte, transante, dar sa remarcam performanta deosebita a jucatorului nostru Rus Traian care a reusit sa-I învinga cu 3-0 pe numarul 1 si 2 advers - Suciu si Cucean.A doua partida a echipei albaiuliene a fost împotriva celor din Tg. Secuiesc si s-a pierdut cu 9-7 dupa un meci încrincenat în care am fost la doar doua puncte de victorie. Întilnirea a început cu o mare surpriza: cel mai bun jucator din aceasta serie de A, Kanabe pierde cu 3-0 în fata lui Rus Traian fara sa conduca nici macar cu un punct pe întreaga durata a meciului ! La 7-6 pentru adversary Corburean Ioan reuseste o victorie pretioasa cu 3-1 în fata aceluiasi Kanabe si egaleaza scorul. La 8-7 pentru oponenti Sufletel Radu pecetluieste soarta partidei pierzind cu 3-2 în fata antrenorului secund Kerekes (jucatorul  nr. 3) dupa ce a condus cu 2-0 la seturi (în setul decisiv a revenit de la 5-9, dar a pierdut în prelungiri cu 12-10). Ultimul meci de pe foaia de joc fusese cistigat în avans cu un 3-0 sec de Racila Daniel în fata nr. 4, dar nu a mai contat la scorul general.A treia partida si cea mai importanta a fost cistigata cu 9-8 împotriva Odorheiului. Un prim moment fierbinte al întîlnirii a fost victoria lui Corburean Ioan în fata nr.1 Mozes cu 3-2 dupa ce a fost condus cu 2-0. În setul final Mozes a avut o minge de meci, dar jucatorul nostru o anuleaza si cistiga la a cincea minge de meci cu 14-12. Punctul culminant a fost meciul decisiv dintre Sufletel Radu si nr.4 Csortan la scorul de 8-8. Pastrindu-si singele rece si jucind inteligent, cu mult profesionalism, Radu cîstiga convingator cu 3-1 aducind victoria echipei noastre si totodata consfiintind pozitia nr.3 în clasament ce nu mai poate fi pierduta la finalul turului, chiar daca mai este o etapa la Alba Iulia pe 11-12 decembrie. Iata ca doar dupa trei etape CS Unirea Alba Iulia reuseste îndeplinirea obiectivului propus pentru acest campionat: mentinerea in Divizia A! In retur Alba va juca in play-off-ul 9-12 al Diviziei A.  Punctele au fost realizate de Rus Traian - 7 victorii, Corburean Ioan - 6 victorii, Racila Daniel - 4 victorii si Sufletel Radu - 2 victorii. Echipa a fost condusa de Sufletel Emil Gelu. De asemenea, aceasta etapa a fost sponsorizata de domnul Pralea Constantin, de la S.C. Kozara Vintu de Jos, caruia echipa din Cetatea Marii Uniri tine sa-i multumeasca pentru sprijinul acordat.