Egal in derbiul Clujului

Foto Radu PadureanAsteptat cu interes de catre clujeni, meciul "U" - CFR s-a incheiat la egalitateCel mai asteptat meci din Cluj, derbiul orasului, dintre Universitatea si CFR, s-a jucat pentru prima data in istorie la Alba Iulia. Studentii au fost sustinuti in orasul Marii Uniri de citeva mii de suporteri, iar campioana de 153.     Partida a inceput ecilibrat, cu ocazii de ambele parti. Alb-negrii au reusit sa deschida destul de rapid scorul, in minutul 15. Studentii au obtinut o lovitura libera de la aproximativ 25 m de poarta lui Stancioiu, iar Claudiu Niculescu a executat impecabil, in vinclu. Dupa deschiderea scorului, elevii lui Marian Pana au ratat citeva bune sanse de a-si majora avantajul. Bostina si Pacurar au ratat cu putin tinta, in minutele 24 si 26, iar Lemnaru a executat o foarfeca superba, dupa o centrare a lui Delgado, dar atacantul studentilor nu a nimerit poarta.      Campionii s-au trezit din letargie si au egalat prin Lacina Traore, in minutul 32. Feroviarii au obtinut o lovitura libera in jumatatea gazdelor, mingea a ajuns in careul de 16 m, iar atacantul ivorian a sutat puternic si l-a invins pe Hutan. 1-1 a fost scorul cu care s-a intrat la cabine, dupa o prima repriza echilibrata, cu ocazii la ambele parti.     In repriza a doua, feroviarii si-au amintit ca sint campionii Romaniei si au incercat sa transeze soarta partidei in favoarea lor, insa nu au reusit. Peralta a trimis in bara in minutul 48, iar Traore si Bud au ratat mai multe ocazii importante, facind din Hutan un erou. Studentii au fost periculosi prin acelasi Claudiu Niculescu, care a mai beneficiat de o lovitura libera cu citeva minute inainte de final, insa de aceasta data a trimis putin peste poarta.     Pana, multumit de rezultatLa finalul derbiului dintre Universitatea si CFR Cluj, Marian Pana, antrenorul studentilor, s-a declarat multumit de rezultatul inregistrat, 1-1. „Imi pare rau ca nu am cistigat, imi primul rind pentru suporteri. Niculescu trebuie felicitat pentru golul de generic reusit. Pina la final pot sa ma declar multumit si cu acest egal. Consider ca pina acum am avut un parcurs bun. Sint extrem de bucuros pentru ca nu au existat incidente intre suporteri si meciul s-a jucat doar pe teren“, a declarat Marian Pana dupa meci.      De cealalta parte, Sorin Cirtu, tehnicianul campioanei, a declarat ca echipa sa merita sa cistige derbiul cu Universitatea. „Cred ca astazi am fi meritat sa invingem, insa executia lui Niculescu ne-a privat de victorie. Patru jocuri in 12 zile se pare ca au fost cam multe pentru unii dintre fotbalistii mei, insa dupa perioada de pauza cu siguranta ca alta va fi fata CFR-ului“, a declarat Sorin Cirtu la finalul meciului.    Caseta tehnicaUniversitatea Cluj: Hutan – Ungurusan, Cvirik (D. Munteanu '84), Balde, Mendy – Delgado, V. Gheorghe (Ionescu '66), Pacurar, Bostina – Niculescu, Lemnaru (Pit '88).      CFR Cluj: Stancioiu – Panin, Alcantara, Cadu, Rada – E. Dica, Muresan (Veloso '46), Peralta, Culio – E. Kone (De Zerbi '73), Traore ( Bud '63). Cartonase galbene: Lemnaru '6, Niculescu '15, Mendy '30, Pacurar '64 / Cadu '14.     Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Daniel Hulubei, Paul Dimancea (asistenti) – Mihai Prodan (rezerva).     Observatori: Gheorghe Nedelescu, Dan Petrescu. Supervizor: Alexandru Boc.