monitorulcj.ro Menu

Parc in curtea scolii, la Liceul de Informatica

Proiectul Ecoparc a fost inceput in aprilie si finalizat in septembrie, iar la realizarea lui au participat membrii clubului IMPACT „After School Special“, dar si parinti, elevi si profesori de la Liceul de Informatica, precum si studenti de Facultatea de Horticultura a Universitatii de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara (USAMV).     Ecoparcul se intinde pe o suprafata de aproximativ 260 de metri patrati si a fost conceput ca o zona de recreere in cadrul Liceului de Informatica „Tiberiu Popoviciu“, cu spatii verzi si zone de relaxare pentru cei elevii si cadrele didactice din scoala.     O data cu inceperea noului an scolar, Ecoparc a devenit un spatiu ideal pentru intilniri de grup (sedinte si lectii in aer liber), fiind o oaza de verdeata in interiorul scolii. „Ideea unei amenajari a acelei zone este mai veche si am organizat in acest sens si un concurs de desene avind ca tema decorarea acestui spatiu. Conceptia unuia dintre elevii nostri, cel care a cistigat si concursul de desene si care acum este student la arhitectura, a stat la baza realizarii parcului actual, desi ideea lui era mult mai fantezista si nu s-ar fi putut realiza cu mijloace ecologice“, a spus Anca Cocheci, director adjunct al Liceului de Informatica „Tiberiu Popoviciu“.     „Ne preocupa crearea pentru elevii nostri a unui spatiu in care sa se simta bine cind invata, cind sint impreuna, un spatiu care sa impuna prin curatenie si frumusete naturala si, in felul acesta, sa-i determine pe copii sa fie responsabili fata de mediu si natura“, a mai adaugat directorul scolii.    Rezultate peste asteptariEcoparc este un proiect inovator, prin care cei trei parteneri si-au dorit sa creeze un spatiu placut si inedit in peisajul scolar urban din Cluj. Parcul din cadrul Liceului de Informatica „Tiberiu Popoviciu“ a fost construit doar cu materiale ecologice (lemn, caramida si pietris reciclat, vopsea ecologica), dupa o schita realizata impreuna cu partenerii de la USAMV.     Parcul are in dotare un amfiteatru in aer liber, banci, mese, spatiu de joaca, un perete vopsit de copii si chiar un panou pentru graffiti. Proiectul a fost scris si realizat in exclusivitate de membrii clubului IMPACT After School Special, elevi cu virste cuprinse intre 14 si 16 ani, si profesori ai liceului.„Pe parcursul vacantei de vara, elevii si profesorii implicati in proiect au lucrat intens ca Ecoparc sa fie gata in septembrie, la inceputul scolii“, a declarat Sorana Bobaru, coordonator al proiectului. „Ne-am dorit foarte mult ca beneficiarii proiectului, elevii si profesorii liceului, sa se bucure de acest parc in frumoasele zile calde de toamna. Si iata ca am reusit, iar acum Ecoparc poate gazdui activitati educative si recreative in curtea scolii“, a adaugat Sorana Bobaru.    Elevii au fost voluntari pentru Ecoparc„La inceputul acestui an sintem mindri si fericiti sa constatam ca munca noastra de peste vara a dat roade si Ecoparcul visat este gata. Nu a fost foarte usor, dar satisfactia este cu atit mai mare cu cit am reusit sa depasim toate obstacolele si de la inceputul anului scolar in gradina noastra se joaca copii, asteapta parinti si vor fi si alte activitati, cum ar fi orele in aer liber“, a declarat liderul IMPACT, Monica Verdes.     „M-am simtit foarte bine sa lucrez la acest proiect, deoarece stiam ca astfel ajut si mai ales ca o sa aduc zimbetul pe fetele copiilor mai mici. Imi place foarte mult sa fac voluntariat, sint implicata in astfel de actiuni de 2 ani, dar realizarea acestui parc a fost cea mai complexa actiune la care am participat. A fost greu, am muncit mult pe temperaturi foarte ridicate, dar ne-am distrat si ne-a facut multa placere sa construim parculetul, care in final a iesit peste asteptarile noastre“, a spus Diana Verdes, eleva in clasa a X-a.

comments powered by Disqus