CFR a invins pe Basel!

Desi instalat doar cu doua zile inainte de meci pe banca echipei din Gruia, Sorin Cirtu a reusit sa schimbe jocul si atitudinea pe teren a campionilor. Dupa citeva minute de tatonare, controlate mai mult de elvetieni, clujenii au impins jocul in jumatatea adversa de teren. Era doar minutul 9 cind Ionut Rada s-a inaltat la un corner si a trimis balonul in poarta lui Costanzo. Elvetienii nu au apucat sa se dezmeticeasca bine, ca Lacina Traore a si dublat avantajul CFR-ului, dupa o faza de atac muncita de Culio, care a centrat perfect pentru lovitura de cap a ivorianului. Multumit de rezultatul de pe tabela, tehnicianul campioanei a ordonat retragerea. CFR a jucat in continuare pentru mentinerea rezultatului, joc care le-a iesit foarte bine campionilor. FC Basel a dominat steril partida, avind o posesie de peste 60%, dar fara ocazii importante de gol. Elvetienii au redus din handicap in prelungirile primei reprize, cind Stocker a fost scapat din marcaj la un corner si a inscris cu capul.      Repriza secunda s-a desfasurat in aceiasi nota de dominare a elvetienilor, care insa tot nu au reusit sa-si creeze ocazii clare de a marca. „Feroviarii“ nu au fortat nici ei, nedorind sa riste primirea unui gol pe contraatac, iar partida s-a incheiat cu scorul pauzei, 2-1 in favoarea campionilor Romaniei.     Cirtu: „Felicit echipa, e o victorie meritata“Antrenorul campioanei CFR, Sorin Cirtu, s-a declarat bucuros de rezultatul obtinut, desi a recunoscut ca echipa sa a suferit la capitolul posesie. „Sint bucuros pentru rezultat, pentru debutul meu la CFR si in Liga Campionilor. Este o victorie meritata, desi am suferit enorm in anumite momente. Posesia a fost punctul nostru slab, trebuie sa remediem acest lucru, sa fim noi cei care dam ritmul. Sper ca vom avea si alte reusite in acest sezon. Sint multumit de cum s-au comportat jucatorii, am schimbat sistemul de joc in 4-4-2, iar unii nu s-au asteptat“, a declarat Sorin Cirtu, dupa victoria CFR-ului asupra lui FC Basel, cu 2-1, in primul meci din faza grupelor Ligii Campionilor, sezonul 2010-11.    CFR Cluj - FC Basel     2-1 CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Rada - Hora (E. Kone '54), Dica, Muresan, Culio - Bastos (De Zerbi '54), Traore (Sforzini '79).     FC Basel: Costanzo - Inkoom, Abraham, Atan, Safari - Shaqiri (Tembo '73), Huggel, Yapi Yapo, Stocker (Chipperfield '73) - Frei, Streller.     Cartonase galbene: Panin '25, Rada '90A2 / Abraham '55     Arbitru central: Alan Kelly (Irlanda). Asistenti: Damien McGrath, Kenneth Hennessy, Anthony Buttimer si Neil Doyle (toti Irlanda).