monitorulcj.ro Menu

Pina unde merge nesimtirea?

Jurnalistii de la "Blick" au vazut Clujul asa cum au vrut ei: doar mahalalele si numai aspectele negative. De bine, poate dupa meci...Clujul este un oras „din lumea a treia“, unde apa si curentul electric sint un lux, locuit de tigani, care traiesc in case de tabla ondulata, printre munti de gunoaie – asa descrie cotidianul elvetian „Blick“ orasul nostru.     Pozele surprinse de fotograful Toto Marti si cuvintele jurnalistului Von Heiko Ostendorp zugravesc un Cluj desprins din Evul Mediu, cu cadavre de ciini pe strada, carute trase de magari, iar singurele masini nu sint decit niste caroserii arse din curtea Remat. Nici vorba de Piata Unirii sau de biserici si catedrale; nici o fotografie a statuilor din centru sau a strazii Iuliu Maniu „in oglinda“; nici un cuvint despre Gradina Botanica sau despre Muzeul de Arta din Palatul Banffy! A fost un „derapaj“ sau jurnalistul a avut intentia de a jigni?    Pseudo-jurnalisti in cautarea senzationalului„Aventura din Liga Campionilor nu incepe la Londra sau la Madrid, ci in inima Transilvaniei„, scrie „Blick“ in avanpremiera meciului de aseara dintre CFR Cluj si FC Basel.      Elvetienii de la „Blick“ noteaza cu rautate existenta alcoolicilor si drogatilor la Pata Rit din Cluj („Klausenburg inainte“, „al patrulea oras din Romania ca marime“, „la jumatatea distantei dintre Budapesta si Bucuresti“) si pomenesc despre milioanele „pompate“ de Arpad Paszkany in echipa de fotbal si despre masina Ferrari a finantatorului CFR. Fie este o alaturare nefericita, fie pseudo-jurnalistii au dorit sa sublinieze discrepanta.     Municipalitatea, revoltataPublicatia elvetiana „BLICK“ „In fata unui bloc saracacios este un ciine mort pe strada, iar mai multi copii se joaca linga un munte de gunoi, printre masini vechi si abandonate. (…) «Mexico City» este cartierul in care foarte putini au un loc de munca. Oamenii traiesc pe strada sau in cabane din lemn sau tabla ondulata, la fel ca in asezarile din Africa de Sud. Apa curenta si energia electrica sint un lux.“ „Sintem revoltati de maniera in care jurnalistii de la publicatia elvetiana «Blick» le-au prezentat cititorilor orasul nostru. Generalizarea unor realitati marginale drept reprezentative pentru Cluj-Napoca, exagerarile si inexactitatile din materialul aparut astazi (ieri – n.r.) in «Blick» nu le fac cinste nici lor (jurnalistilor – n.r.), nici publicatiei pe care o reprezinta, si arata un respect scazut fata de cititori. Am fi apreciat daca reprezentantii publicatiei amintite ne-ar fi contactat in perioada de documentare, pentru a le putea prezenta o imagine completa a Clujului, care sa ii ajute la redactarea unui material in conformitate cu normele deontologice ale breslei jurnalistilor. Ne pare rau ca acestia au ales sa transforme o zi de sarbatoare fotbalistica intr-una de intinare a imaginii orasului nostru si vom studia modalitatile legale de a contracara raul pe care l-au facut Clujului si clujenilor prin acest material“, a raspuns Primaria minicipiului Cluj-Napoca, prin Biroul Mass Media.

comments powered by Disqus