Lideri in Romania

Eric a ajuns la cota 7 in clasamentul golgeterilor, dupa numai 4 etapeGaz Metan a surclasat Sportul Studentesc, duminica, cu 3-0, si este lider in Romania dupa primele patru etape de campionat. Zarko Markovic, Alex Munteanu si Eric de Oliveira au semnat golurile celei mai categorice victorii pentru gazisti din acest inceput de sezon. Jucatorii lui Cristian Pustai au trei victorii in patru etape si ocupa in premiera fotoliul de lider cel putin pentru o etapa. Brazilianul Eric de Oliveira este golgeterul detasat al campionatului, cu sapte goluri in patru meciuri.     Start in fortaFormatia lui Cristian Pustai a inceput in forta partida cu gasca nebuna a lui Tibor Selymes. Nici nu s-au asezat bine studentii in ghete si scorul era deja 1-0. In minutul 6, Eric a centrat dupa o lovitura libera, iar Markovici a inscris cu o lovitura de cap. Pana la pauza jocul a fost echilibrat, iar Sportul a avut sansa egalarii prin Tibi Balan, insa Plesca s-a opus unei mingi pe care scria gol. La sapte minute de la reluarea jocului, acelasi Plesca a rezolvat o situatie de unu la unu, de aceasta data Curelea afandu-se la finalizare.     Executii perfecteDe partea cealalta, gazistii s-au dovedit a fi mult mai eficienti la finalizare. In minutul 59, Eric si Pirvulescu au slalomat pe partea stanga a apararii adverse, ultimul a centrat perfect, iar Alex Munteanu a sutat din prima sub transversala. Peste alte opt minute, brazilianul Gazului Metan a inscris dintr-o lovitura libera de la 18 metri lateral dreapta si a ajuns la 7 goluri marcate in patru etape. Pana la final, Pirvulescu a ratat si el singur cu portarul, iar Gaz Metan a obtinut al treilea succes in patru etape de campionat, fiind lider in clasamentul ligii intai.    „Avem o echipa unita”La finalul partidei cu Sportul Studentesc, tehnicianul Cristian Pustai a explicat ca atuul echipei sale a fost unitatea. „A fost un meci greu, asa cum anticipam. Stiam ca Sportul este o echipa foarte periculoasa daca are spatii. De aceea am si inceput mai prudent partida. Ne-am bazat foarte mult pe fazele fixe si pe contratac. A fost un joc in care ne-am dat examenul de maturitate. Anul trecut, dupa o victorie in deplasare, la Curtea de Arges, am pierdut acasa, cu Ceahlaul. Acum am cautat sa nu mai repetam acele greseli si ne-a iesit. Atuul nostru e ca suntem o echipa unita, jucam de ceva vreme impreuna. La Sibiu e o atmosfera frumoasa. Se vede ca publicul de aici are o cultura sportiva deosebita”, a explicat Cristian Pustai.    Echipa naivaDe partea cealalta, Tibor Selymes a fost extrem de dezamagit de evolutia elevilor sai. Tehnicianul Sportului a explicat ca jucatorii sai nu sunt gasca nebuna, ci echipa naiva a campionatului. „Nu ai voie sa nu dai gol din cate ocazii am avut. Le-am zis elevilor mei sa fie atenti la contaatacurile Mediasului, dar au facut invers. Ce sa mai zic de golul trei, numai un portar de 16-17 ani poate sa primeasca asa usor. Repet, suntem echipa naiva a campionatului”, a spus Tibor Selymes.    Abordare realistaAlex Munteanu a spart gheata in partida de duminica trecuta cu Sportul Studentesc. Mijlocasul Gazului Metan a reluat superb din prima direct in vinclul portii adverse. „A fost greu, a fost si caldura, dar pana la urma a iesit bine. Noi nu ne gandim la locul ocupat in clasament, deocamdata sa ne acumulam punctele, sa ne atingem obiectivul propus. Nu ne uitam la clasament, nu ne imbatam cu apa rece”, a explicat Alex Munteanu.     La cota 7Brazilianul Eric si-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor pentru al patrulea meci consecutiv. Mijlocasul Gazului Metan a inscris in repriza a doua direct din lovitura libera. „Sunt foarte bucuros ca am inscris inca un gol. Despre prestatia mea pe teren… nu mi-a prea placut, am fost putin mai lent, dar ma bucur ca am reusit sa imi ajut coechiperii cu recuperari, la marcaj. Meciul a trecut, insa ramanem cu picioarele pe pamant, ne gandim la meciul cu Pandurii”, a spus Eric de Oliveira.    Presedinte multumitPresedintele Gazului Metan a fost si el un om fericit la finalul partidei cu Sportul. Corin Cindrea s-a bucurat atat pentru rezultat cat si pentru spectacolul din teren. „Cu toate ca, in unele momente, Sportul ne-a dominat, am profitat de experienta in plus si am reusit sa invingem de o maniera categorica. A fost un meci frumos. Sunt foarte bucuros de rezultat. Ma bucur ca Eric isi pastreaza forma buna din primele etape si astept si alte goluri de la el” a spus Cindrea.    Joaca cu PanduriiClasament 1. Gaz Metan 4 3 1 0 10-4 10  2. Dinamo 4 3 1 0 12-8 10  3. Otelul Galati 4 3 1 0 4-0 10  4. Steaua 4 3 1 0 7-4 10  5. FC Brasov 4 2 1 1 6-4 7  6. FC Timisoara 4 1 3 0 8-7 6  7. Gloria Bistrita 4 1 2 1 8-7 5  8. CFR Cluj 4 1 2 1 6-5 5  9. Rapid 4 1 2 1 4-3 5 10. FC Vaslui 4 1 2 1 4-5 5 11. FCM Tg. Mures 4 1 1 2 2-3 4 12. U Cluj 4 1 1 2 4-6 4 13. Victoria Branesti 4 1 0 3 4-7 3 14. Sp. Studentesc 4 1 0 3 7-11 3 15. U Craiova 4 0 2 2 2-4 2 16. Unirea Urziceni 4 0 2 2 0-2 2 17. Astra Ploiesti 4 0 2 2 4-7 2 18. Pandurii Tg. Jiu 4 0 2 2 2-7 2 Pentru gruparea de pe Tarnava Mare urmeaza o deplasare dificila. Gaz Metan joaca maine de la ora 22 cu Pandurii Targu-Jiu, lanterna rosie a clasamentului Ligii I dupa primele patru etape. Formatia pregatita de tehnicianul Ionut Badea are doar doua puncte acumulate, la egalitate cu Astra Ploiesti, Unirea Urziceni si Universitatea Craiova, insa cu un golaveraj inferior. Toate cele patru formatii ocupa in prezent o pozitie retrogradabila.     Program Etapa a 5-a: vineri, 20 august: Sp. Studentesc - CFR Cluj (ora 18, Digi Sport), Rapid - Gloria Bistrita (20,30, Antena 1); sambata, 21 august: FCM Tg. Mures - Dinamo (ora 18, Digi Sport), Astra Ploiesti - U Craiova (ora 20, GSP TV), Pandurii Tg. Jiu - Gaz Metan (ora 22, GSP TV); duminica, 22 august: U Cluj - Otelul Galati (ora 18, GSP TV), FC Vaslui - Steaua (ora 20, Digi Sport), FC Timisoara - Victoria Branesti (ora 22, GSP TV); luni, 23 august: FC Brasov - Unirea Urziceni (ora 20, Digi Sport).