Tineretul a invins in Moldova

Reprezentativa de tineret a României a învins, ieri, pe stadionul Zimbru II din Chisinau, echipa similara a Moldovei, scor 1-0 (1-0), într-un meci contind pentru Grupa 1 a preliminariilor CE Under 21, editia 2009-2011. Unicul gol al partidei de ieri a fost marcat de Liviu Ganea, în minutul 24, din penalty. Echipa lui Emil Sandoi (foto) a ratat mult, scorul putind fi unul mult mai sever.România mai are acum de jucat doar cu Rusia, de doua ori, prima data acasa, la Botosani, pe 3 septembrie. Daca nationala noastra de tineret cistiga si apoi reuseste un rezultat de egalitate în deplasarea din Rusia, se califica în play-off-ul pentru turneul final.România: Lung - Ripa, Papp, Barboianu, Gaman - Torje, Bicfalvi (Neagu 40), M. Costea (Gingioveanu 77), A. Ionescu - L. Ganea, Ionita. Atacantul albaiulian, Gicu Grozav (Standard Liege) a facut parte din lotul tricolorilor deplasat în Republica Moldova, însa din pacate antrenorul Emil Sandoi nu a mizat pe serviciile sale. Emil SAndoi, selecTioner România U 21“Am jucat pe o caldura inumana. Au fost peste 40 de grade. Nu mai putem pierde locul doi si avem nevoie din «dubla» cu Rusia de cel putin trei puncte pentru a prinde un loc de baraj”Una calda, una rece pentru natioanla Under-19Echipa nationala de juniori Under 19 a disputat în aceste zile o “dubla” amicala cu selectionata similara a Macedoniei, în deplasare. În primul meci, tricolorii au pierdut cu 4-1, în garnitura utilizata de catre antrenorul Lucian Burchel regasindu-se din primul minut cei trei uniristi: Sergiu Bus, Nicusor Stanciu si Fl. Ilie, ultimul suferind o grava accidentare la nas. În cel de-al doilea meci, nationala mica s-a impus cu 1-0, Bus si Stanciu intrind în teren în minutul 30, în timp ce Ilie (curtat insistent de Academia Gheorghe Hagi) nu a putut juca din cauza loviturii primite în figura în primul meci.