Doua puncte scapate printre degete

Antrenorul medieșean a fost dezamagit la final de scorul partideiLa prima actiune mai consistenta a mediesenilor, Aganovic i-a pasat in dreapta lui Alex Munteanu, care a patruns in careu, fiind faultat de Sepsi. Penaltiul l-a executat Eric, brazilianul trimitandu-l pe Pantilimon in stanga si sutand in dreapta goal-keeper-ului ('15). Eric a aruncat inca o data tribuna in aer, la doua minute de la reluare. Brazilianul i-a furat mingea lui Alexa, a facut cativa pasi si a sutat la coltul scurt: 2-0. Magera ('50) si Mera ('52) au dat imediat replica, dar de fiecare data mingea a trecut alaturi. Plesca a revenit un cu totul alt portar de la cabine, zadarnicindu-i reluarea lui Cisovsky ('58), iar Alexa a tras in blocaj ('59). Au urmat 10 minute ale Gazului metan in care mediesenii ar fi putut "inchide" definitiv partida, dar elevii lui Pustai au irosit ocazie dupa ocazie.     Egalați in finalMagera a penetrat poarta Gazului metan cu o "torpila", de la 25 de metri ('72). Kubala putea face 3-1, dar a trimis putin prea inalt, din lovitura libera ('77). Mingea sutata de Mansour, din marginea careului mare, a fost deviata in corner ('79), iar Plesca a respins in bara la "capul" lui Cisovsky ('81). Peste alte 5 minute, Tames a inventat o pasa, printre fundasii gazisti, pentru Magera, care s-a grabit si a centrat la firul ierbii, in loc sa suteze, avand toata poarta in fata. Inevitabilul s-a produs in prelungiri, la o centrare de pe stanga Axente, inscriind cu o lovitura de cap, din centrul careului.    Pustai descumpanitAntrenorul Gazului Metan a fost ușor nemulțumit la conferința de presa de deznodamantul final al partidei. "A fost un meci frumos, cu goluri multe. Din pacate, nu am reusit sa gestionam avantajul avut. Nu am reusit sa mai inscriem din cele 3 contraatacuri avute. Cred eu ca, daca am fi facut 3-0, altul ar fi fost deznodamantul acestui joc. Am primit ambele goluri destul de usor. Pe primul dintr-o zona centrala ramasa neacoperita, au iesit undeva in lateral jucatorii care trebuiau sa acopere zona centrala. A fost si un sut frumos. Dar, golul 2, venit cand mai erau doua au trei minute, l-am luat foarte usor. De aceea este frumos jocul de fotbal, are sare si piper, treci foarte usor de la agonie la extaz. In ceea ce privește greșelile jucatorilor, este inceput de campionat. E mai greu, mai apar nesincronizarile in zona centrala. Chiar si astazi, pe multe mingi descoperite nu s-a facut la timp pasul inapoi; dar, din mers, pentru ca nu avem prea mult timp nici sa ne bucuram, nici sa ne intristam prea mult, pentru ca urmeaza un nou joc de campionat, trebuie sa corectam aceste greseli", a declarat Pustai.     Eric, dezamagitDeși a marcat doua goluri și a devenit golgheterul ligii I, brazilianul Eric era dezamagit la final. “Degeaba sunt eu golgeterul campionatului daca nu am reusit sa castigam 3 puncte in meciul cu Poli Timisoara. Normal ca simt un sentiment de bucurie dupa cele doua goluri marcate, dar am parasit arena sibiana foarte suparat pentru ca, pe greselile noastre, am pierdut doua puncte. Dar, acum nu mai avem ce face, ridicam capul sus si privim cu optimism si incredere spre jocul cu Astra, pe care suntem hotarati sa il castigam. Vreau sa fac cat mai multe pentru echipa, sa dau cat mai multe goluri, pentru a-mi ajuta echipa sa urce cat mai sus in clasament. Golurile de astazi le dedic unui prieten de-al meu din copilarie, Enilton, cu care ma aveam ca un frate. I-a murit tatal in urma cu foarte putina vreme, un om care a avut foarte mare incredere in mine si pe care am vrut sa il aduc sa ma vada in niste meciuri in Romania. Din pacate, nu am mai apucat si vreau sa ii dedic lui cele doua goluri. Sper ca, de acolo, de sus, sa se bucure pentru mine”, a marturisit jucatorul.    Echipele     FC TIMISOARA29. Pantilimon - 13. Scutaru, 14. Mera, 28. Cisovsky, 8. Sepsi -21. D. Goga (11. Mansour '71),5. D. Alexa (cpt.), 55. Bourceanu (31. Poparadu '66), 7. Al. Curtean (10. Tames '59) - 17. Magera, 9. Axente.Antrenori: Vladimir Petrovic, Valentin Velcea, Iosif Rotariu, Zeljko Boljevic.      GAZ METAN12. Plesca - 16. R. Zaharia(3. Trtovac '80), 19. Fl. Lazar 13. Akaky Khubutia, 88. P. Pirvulescu(18. Prekop '87) - 7. Kubala, 21. Todea (cpt.) - 5. Al. Munteanu, 27. Eric de Oliveira, 15. Hoban - 2. Aganovic (9. A. Litu '89).Antrenori: Cristi Pustai, Dan Matei, Flaviu Somfalean, Dorin Rosca.