Fenerbahce, eliminata de Young Boys Berna!

Miercuri seara s-au aflat echipele calificate în play-off-ul Ligii Campionilor, dupa disputarea partidelor din returul celui de-al treilea tur preliminar. Din pacate, reprezentanta României în aceasta faza a competitiei, Unirea Urziceni, a prins doar play-off-ul Ligii Europa, fiind eliminata de Zenit St. Petersburg, dupa ce a pierdut returul din Rusia cu 1-0.În play-off-ul Ligii Campionilor merg cei de la Zenit, acolo unde au mai ajuns si sirbii de la Partizan, care au cistigat si returul, din deplasare, cu finlandezii de la HJK Helsinki, scor 2-1. În tur, Partizan s-a impus la scor de forfait. Surpriza acestei faze a competitiei a fost produsa de elvetienii de la Young Boys Berna, care i-au eliminat pe turcii de la Fener! Dupa un 2-2 în “Tara cantoanelor”, turcii au pierdut cu 1-0 chiar pe “Sükrü Saracoglu”.Pentru dinamovistul Bratu, blestemul Ligii continua si în tricoul altei echipe. Împrumutat la Litex, Bratu nu a ajuns în cea mai importanta competitie intercluburi nici cu gruparea bulgara. Dupa 1-1 pe teren propriu cu Zilina, Litex a pierdut returul din Slovacia cu 3-1, într-o partida în care Bratu a evoluat în ultimele 24 de minute, cind scorul era egal, 1-1.Copenhaga s-a calificat în play-off-ul Ligii gratie fratelui dinamovistului N’Doye, Dame, care a fost omul meciului cu bielorusii de la BATE. Dupa un meci nul în deplasare, Copenhaga a cistigat cu 3-2 pe teren propriu. Dame N’Doye a înscris golul victoriei în minutul 60, iar primele doua goluri ale danezilor au fost marcate din pasele sale.Elvetienii de la Basel nu au avut nici o problema cu cei de la Debrecen. Dupa 2-0 în Ungaria, ros-albastrii s-au impus si în retur, cu 3-1. Sparta Praga, Salzburg, Dinamo Kiev si Partizan Belgrad au ajuns în play-off, dupa ce au trecut relativ lejer de Lech Poznan, Omonia Nicosia, Gent si HJK Helsinki. “Razboiul nordic” a fost transat de norvegienii de la Rosenborg, care au trecut cu 3-0 de suedezii de la AIK Stockholm, dupa ce au cistigat si în tur, 1-0.Braga a trecut de Celtic, iar Ajax a avut ceva emotii cu PAOK.Singura partida care a avut nevoie de prelungiri si chiar de executarea loviturilor de departajare a fost cea dintre Dinamo Zagreb si Serif Tiraspol. Dupa 1-1 în Moldova, acelasi scor era scris pe tabela si la finalul timpului regulamentar, în partida tur, scor care s-a mentinut si în prelungiri. La punctul cu var cei mai buni au fost moldovenii, dupa o serie maraton de 18 penalty-uri, la finalul carora s-au impus cei de la Serif, cu 6-5.Tragerea la sorti a play-off-ului Ligii Campionilor si cel al Ligii Europa, are loc vineri, la Nyon, în Elvetia, de la ora 13, ora României. Rezultatele partidelor retur din manSa a doua a turului III preliminar al Ligii Campionilor:Zilina - Litex Loveci 3-1 (în tur, 1-1)Basel - Debrecen 3-1 (2-0)Lech - Sparta Praga 0-1 (0-1)Fenerbahce - Young Boys 0-1 (2-2)Gent - Dinamo Kiev 1-3 (0-3)Salzburg - Omonia 4-1 (1-1)PAOK - Ajax 3-3 (1-1)Rosenburg - AIK 3-0 (1-0)Celtic - Braga 2-1 (0-3)HJK Helsinki - Partizan Belgrad 1-2 (în tur 0-3)Zenit - Unirea 1-0 (în tur 0-0)FC Copenhaga - Bate Borisov 3-2 (0-0)Dinamo Zagreb-Serif Tiraspol 1-1 (5-6, dupa pen.)