Campionii au cistigat acasa. 2-0 in 2 minute

Foto Radu PadureanCampionii au debutat cu dreptul in GruiaOaspetii au avut prima ocazie de gol, prin Popa, care a trimis pe linga poarta in minutul 2, apoi „feroviarii“ s-au instalat autoritar la conducerea jocului. Velicu, de la Victoria, s-a accidentat dupa un sfert de ora de joc si a fost inlocuit de Marincau. Pina la pauza, Sasa Bjelanovic, Cadu si Gabi Muresan au incercat fara succes sa-l surprinda pe Cernea, fostul portar al Stelei, care a aparat excelent in meciul din Gruia. In minutul 61, Gabi Muresan a deschis scorul printr-un sut din vole de la marginea careului, spargind astfel gheata pentru CFR. 2 minute mai tirziu Culio a deviat in poarta mingea sutata de Dani din afara careului, stabilind astfel scorul final: 2-0 pentru campioni.    Kone, accidentatYssouf Kone s-a accidentat in prima repriza si inca nu se stie cit va lipsi. Presedintele Iuliu Muresan a declarat ca atacantul „feroviar“ va efectua astazi un RMN, pentru a se stabili cu exactitate gravitatea accidentarii.     „Am cistigat si asta conteaza. Nu am atins inca potentialul maxim de joc, sintem abia la 60-65%. Am avut citeva ocazii mari, pentru acest moment al pregatirilor stam bine. Nu sint ingrijorat pentru ca nu marcheaza atacantii. Ma bucur ca a inscris Muri, ma bucur pentru Dani si pentru fazele de gol pe care le-am avut. Si atacantii vor marca in momentul in care vor avea ocazia. Sper sa nu fie foarte grav cu Kone. A alunecat si se pare ca i s-a rupt tendonul care ii tinea rotula. Din pacate, el a mai avut perioade in care a fost accidentat“, a declarat Andrea Mandorlini dupa succesul in fata Victoriei Branesti.     Traore s-a certat cu MandorliniIntrodus pe teren dupa ce s-a accidentat Yssouf Kone, Lacina Traore nu a avut o prestatie convingatoare si a fost schimbat in repriza secunda de Andrea Mandorlini. Ivorianul a fost deranjat ca a fost scos de pe teren si a avut un schimb mai dur de replici cu tehnicianul italian. „N-a fost nici un conflict cu Traore. El n-a fost multumit ca a fost schimbat si eu n-am fost multumit de cum a jucat, de aceea l-am schimbat. E tinar si are multe de invatat. El trebuie sa fie nemultumit de randamentul lui“, a declarat Mandorlini despre incidentul cu Traore.      Pentru CFR Cluj au evoluat: Nuno Claro – Panin, Cadu, Piccolo, Veloso – Kivuvu (Dani '54), Muresan,  Culio – Y. Kone (Traore '36) (Alcantara '81), Bjelanovici, Deac. Victoria Branesti a aliniat formatia: Cernea – Maghici, Bar, Velicu (Marincau '15), Nicola – Popa (Novac '71), Chirita (Ispir '66), Olariu, Nicoara – Simion, Oprea. Au primit cartonase galbene Dani (CFR), Simion si Cernea (Branesti). La partida arbitrata de Mugurel Draganescu, Bogdan Velicu si Vladimir Urzica au asistat 5.500 de spectatori.