Primul punct al gazistilor la Sibiu

01.08.2010 2-2 este rezultatul primului meci disputat de Gaz Metan Medias pe stadionul din Sibiu. Desi lupii negri au avut un avantaj de doua goluri, fotbalistii timisoreni au reusit sa se concentreze asupra jocului si sa transforme doua ocazii de gol in punctul mult astepatat de oaspeti. Ambele reusite ale mediesenilor i-au apartinut celui mai iubit jucator din lotul lui Pustai, brazilianul Eric de Oliveira. In minutul 15, centralul Ovidiu Hategan a dictat lovitura de la 11 metri, dupa o faza indelung contestata de timsoreni. Sigur pe forta sutului sau, Eric a marcat in minutul 16, aduncand Gazul in avantaj. Tot Eric a inscris si in minutul 47, cu un sut precis, de la circa 18 metri. Minutul 73 a fost cu ghinion pentru gazisti. Magera a trimis balonul de la 30 de metri direct sub vinclul lui Buchta, aducand in tabara timisoreana dorinta tot mai conturata de egalare. Asteptarea timisorenilor nu a fost scurta, insa a meritat, deoarece chiar inainte de final, Axente marcheaza cu capul, singur cu portarul, golul egalizator dintr-o centrare a lui Sepsi.  Fotbalistii celor doua echipe Cele doua echipe care au intrat pe teren. Gaz Metan Medias: 12. Plesca - 88. Pirvulescu, 19. Fl. Lazar, 13. Akaki, 16. R. Zaharia, 27. Eric, 5. A. Munteanu, 15. Hoban, 21. Todea, 7. Kubala, 2. Aganovici. Rezerve: 1. Portnojs, 23. Marovici, 3. Trtovac, 80. R. Miclea, 17. Dudita, 18. Prekop, 9. Litu. Absenti: Markovici, Silvasan, Del Campo (accidentati). FC Timisoara: 29. Pantilimon - 13. Scutaru, 28. Cisovsky, 26. Mera, 3. Sepsi, 77. Curtean, 55. Bourceanu, 5. Alexa, 21. Goga, 27. Magera, 9. Axente. Rezerve: 99. Taborda, 24. Dukic, 16. Luchin, 31. Poparadu, Al. Popovici, 10. Tames, 22. Mansour. Absent: Contra (suspendat)