Romania s-a calificat la Campionatul Mondial de polo

Nationala de polo a României s-a calificat, duminica, la Campionatul Mondial din 2011 (Shanghai), dupa ce a încheiat Cupa Mondiala de la Oradea, pe locul cinci, în urma victoriei în fata reprezentativei Australiei, scor 9-5 (1-1, 3-1, 2-2, 3-1).Tricolorii au luptat excelent înca din debutul meciului si, pe fondul unei aparari precise au reusit sa se distanteze rapid la 4-2 si 5-3. Australienii au ripostat de-a lungul reprizei a treia, dar la ultima pauza, scorul era favorabil tot României, 6-4. În aplauzele si încurajarile publicului oradean, echipa noastra a încheiat cu capul sus partida cu Australia, care nu i-a adus doar locul cinci la Cupa Mondiala, ci mai important: calificarea la CM din China, din 2011.Marcatorii echipei României, care este antrenata de Istvan Kovacs, au fost Iosep 3 goluri, Goanta 2, Negrean 1, Diaconu 1, Busila 1, Georgescu 1.“Le multumesc baietilor ca au luptat pentru România, dar si pentru un frumos cadou de ziua mea. Sper ca va fi bine la Mondiale. Nu am avut vreun gind ca nu ne vom califica, dar jocul e joc, se poate întimpla orice. Echipa a jucat foarte bine si sper sa trecem cu bine si de grupa grea de la Europene si sa intram în primii opt”, a declarat la finalul meciului, pentru TVR, presedintele FR Polo Anatolie Grintescu, ce îsi serbeaza chiar duminica ziua de nastere.Bilantul meciurilor României la Cupa Mondiala este urmatorul: cu Iran, 26-1, cu Australia 11-9, cu Spania, 8-14 (toate în grupa A), 12-14 cu SUA în sferturile de finala, 26-4 cu Iran, în primul meci din turneul pentru locurile 5-8 si 9-5, din nou cu Australia, pentru clasarea finala pe locurile 5-6 si, implicit, calificarea la CM din 2011.      M. F.