?Feroviarii? joaca in Oltenia

Formatia din Gruia are ambitii mari si in acest sezon. „Feroviarii“ vor sa isi pastreze titlu de campioni, Cupa Romaniei si sa aiba rezultate bune in grupele Champions League. Ionut Rada, Nuno Diogo, Kivuvu, Sasa Belanovic si Rafael Bastos sint jucatorii transferati de alb-visinii in aceasta vara. Elevii lui Andrea Mandorlini s-au pregatit in Austria si asteapta optimisti meciul din prima etapa cu Universitatea Craiova. Ultima partida dintre cele doua formatii a stirnit controverse prin faptul ca oltenii au condus cu 2-0, iar clujenii au revenit si au cistigat in ultimele minute un meci decisiv pentru soarta titlului. Adversarii CFR-ului au reclamat faptul ca Universitatea a jucat mult prea slab in a doua repriza si un fundas al lor l-a faultat inutil pe Traore, in minutele de prelungire, iar clujenii au cistigat prin penaltiul obtinut la acea faza.     „Numai noi stim cit de mult vrem o victorie, avind in vedere ce s-a intimplat sezonul trecut. Poate ca eu imi doresc cel mai mult sa invingem, fiindca stiu ce cosmar am trait cind am aflat rezultatul final. Am iesit lovit de pe teren pe cind conduceam si, cind mi-am revenit dupa acea comotie, am fost uimit sa aud ca am pierdut de la 2-0. Avem de razbunat, insa, doua infringeri cu CFR-ul, nu trebuie uitata maniera in care ne-au eliminat din Cupa Romaniei“, a declarat Stefan Barboianu, mijlocasul oltenilor.     Partida va avea loc simbata la ora 18 pe stadionul din Drobeta Turnu Severin. Bucuresteanul Alexandru Tudor va fi arbitrul intilnirii si va fi ajutat de Cristian Nica din Ploiesti si Aurel Onita din Constanta. Observatorii partidei vor fi Nicolae Grigorescu din Timisoara si Dumitru Mihalache din Bucuresti.