Cupa Frantei a ramas fara Lyon

Olympique Lyon, spaima campionatului francez in ultimele sase editii, incluzind-o si pe cea de acum, a fost eliminata din Cupa Frantei de catre Olympique Marseille, echipa la care s-ar putea transfera mijlocasul român Razvan Cocis. Elevii lui Gerard Houllier pareau sa nu aiba nicio problema in a se califica in sferturile competitiei, Cris deschizind scorul an minutul 17. Finalul partidei a fost insa incendiar, marseillezii marcind de doua ori in patru minute, prin Pagis in minutul 86 si Niang in ultimul minut de joc, fosta adversara a Stelei din Champions League fiind incapabila sa reactioneze in fata prospetimii fizice a adversarilor. Rusinea acestei faze a competitiei a patit-o insa Bordeaux, care a fost eliminata de catre o formatie din liga a patra, Montceau-les-Mines! Dupa prelungiri, scorul era egal, 2-2, iar la loviturile de departajare, ocupanta pozitiei a saptea in clasamentul primei ligi franceze a pierdut cu scorul de 5-4.