Claudiu Niculescu la ?U? Cluj?

Foto dinamovisti.roClaudiu Niculescu este noua tinta a patronului Florian WalterConducerea Universitatii Cluj doreste intarirea compartimentului ofensiv al echipei, iar dupa ce transferul lui Adrian Cristea a intrat in linie moarta, Florian Walter anunta ca il doreste pe veteranul Claudiu Niculescu.     Finantatorul „sepcilor rosii“ s-a declarat satisfacut de jocul echipei in cele doua partide amicale disputate pina acum si a declarat ca vrea sa mai transfere jucatori.     „Poate mai aducem un atacant si un fundas dreapta. Il doresc pe Claudiu Niculescu si daca va fi sa plece de la Dinamo, va veni la noi. Ne poate ajuta mult in campionat un fotbalist precum Niculescu“, a declarat patronul Universitatii.      Claudiu Niculescu este veteranul echipei Dinamo. Atacantul in virsta de 34 de ani a cistigat trei titluri de campion al Romaniei alaturi de „ciinii rosii“ si a mai evoluat la Electroputere Craiova, Universitatea Craiova, Genoa 1893, MSV Duisburg si Omonia Nicosia. „Clau-gol“ a prins si opt meciuri la echipa nationala, pentru care insa nu a inscris. In Liga 1 a marcat de 138 de ori in 284 de meciuri, iar in Liga 2 36 de goluri in 77 de partide.    O victorie si o infringereUniversitatea Cluj a disputat doua partide amicale in stagiul de pregatire din Austria. Elevii lui Marian Pana si Cristian Dulca au invins pe Dinamo, cu 1-0, dar apoi au cedat in fata formatiei maghiare Videoton Fehervar, 2-3. Machado a marcat golul victoriei in partida impotriva „ciinilor rosii“.      Studentii au inceput prost partida cu Videoton, fiind condusi cu 2-0 dupa doar 12 minute de joc. Vidas a faut hent in careu, iar maghiarii au transformat penaltiul primit. In minutul 12, neatentie in defensiva clujeana: Reinaldo a ratat o deviere cu capul, Cvirik l-a scapat din marcaj pe Nikolic, care a inscris dupa ce a scapat singur cu Bosneag. Reinaldo si-a rascumparat insa greseala, reducind din handicap printr-o lovitura de cap, dupa o centrare primita de la Bostina. Pe finalul primei reprize maghiarii si-au marit avantajul, Alves inscriind dupa o neintelegere intre Bosneag si Daniel Munteanu.     „U“ a inceput partida in urmatoarea formula: Bosneag - Vidas, Szilagyi, Cvirik, Musat - Reinaldo, Bostina - Ungurusan, Castro, Toba  - Lemnaru. Munteanu l-a inlocuit pe Sisi la mijlocul primei reprize, iar la pauza a iesit Bosneag si a intrat Hutan, Machado a intrat in locul lui Castro, Acosta in locul lui Toba iar Cenic l-a inlocuit pe Cvirik. Lemnaru a inscris cel de-al doilea gol al studentilor, marcind cu capul dupa o centrare excelenta venita de la Ungurusan. Pe final au mai intrat Lecic, Ionescu si Matache, dar Universitatea nu a mai reusit sa inscrie, Videoton cistigind partida cu 3-2.     Finantatorul Florian Walter s-a declarat multumit de prestatia echipei in cele doua partide amicale. „A fost un joc bun de antrenament insa au fost si unele decizii ale arbitrului care ne-au dezavantajat. Ma rog, nu asta conteaza, ci jocul echipei. In repriza a doua i-am dominat pe cei de la Videoton. Se vede o schimbare in bine, ceea ce ma multumeste“, a declarat Walter dupa partida cu Videoton Fehervar.