CFR a cistigat primul amical

"Feroviarii" au debutat cu o victorie in primul meci din aceasta varaLacina Traore a reusit un hat-trick intr-o repriza in primul meci din Austria al „feroviarilor“. Campionii au fost condusi la pauza, dar au revenit puternic in partea a doua a meciului, aratindu-si valoarea chiar in prima partida amicala.     Andrea Mandorlini a trimis in prima repriza urmatorul „11“: Nuno Claro, Panin, Veloso, Muresan, Rada, Diogo, Hora, Kivuvu, Bjelanovic, Culio, Deac. Surprinzator, dupa mai multe ocazii ale „feroviarilor“, austrieciii au deschis scorul in minutul 13. Gabi Muresan a egalat cu o lovitura de cap, dupa o centrare excelent executata de Hora din lovitura libera. In minutul 25, campionii au fost surprinsi pe contraatac, iar Grodig a trecut din nou la conducere: 1-2. Nimic notabil pina la pauza, cind Mandorlini a schimbat „garnitura feroviara“, intrind in teren Stancioiu, Edimar, Alcantara, Cadu, Piccolo, Tony, E. Dica, Dani, Bud, Batin si Traore. In doar sase minute, „feroviarii“ au intors jocul de partea lor. In minutul 55, Emil Dica a executat un corner de pe stinga, mingea ajungind la Traore, care a reluat imparabil si a egalat. Patru minute mai tirziu, Bud a sutat puternic din marginea careului si a adus CFR in avantaj. Dupa alte doua minute Traore a marit avantajul campionilor, sutind pe linga portarul austriac. Visinii au fost din nou neatenti in defensiva, iar cei de la SV Grodig au reusit sa reduca din diferenta. Cu trei minute inainte de final, Traore a inscris inca o data, dupa o combinatie frumoasa cu Sergiu Bus, si partida s-a incheiat cu scorul de 5-3 in favoarea „feroviarilor“.    Mandorlini e multumitAntrenorul campionilor s-a declarat multumit de evolutia jucatorilor pe care i-a folosit in primul amical din aceasta vara. „Sint multumit de jocul echipei din amicalul de ieri deoarece jucatorii mei si-au creat multe ocazii de a inscrie. Rezultatele acestor partide conteaza mai putin, important este faptul ca incercam formule de joc noi si vedem cum se integreaza ultimele achizitii. Desi mai apar greseli din cauza lipsei de comunicare, aceste teste sint utile si pregatesc echipa pentru meciurile oficiale“, a declarat Andrea Mandorlini, tehnicianul campionilor.     CFR va mai sustine trei partide de verificare in stagiul din Austria. Urmatorii adversari ai „feroviarilor“ sint englezii de la FC Fleetwood, cu care se vor intilni duminica, 4 iulie. Adevaratele teste, cu Anderlecht Bruxelles si Slavia Praga, vor avea loc pe 7, respectiv 11 iulie